časosběr  obsah   rejstřík


Zvířecí práva XI
S nečekanou krutostí je spojena i výroba některých druhů tradiční čínské medicíny, která se díky agresivní marketingové kampani úspěšně prodává například v USA.

V původních starých recepturách byly složky pouze rostlinného původu. Postupně se však začaly používat složky získané ze zvířat, například medvědí žluč. Medvědi byli loveni kvůli jednorázovému získání žlučníku. Od roku 1984 začali být chováni na farmách jako spolehlivý a pravidelný „zdroj“ žluči.

Takový medvěd žije v malé kleci, kde jen leží na kovových tyčích a nemůže se ani otočit. Do žlučníku má zavedenou kanylu, kterou se dvakrát denně odebírá žluč. Ani při teplotách kolem mínus třiceti nemůže kvůli vnucenému životnímu rytmu upadnout do zimního spánku.

Během 5 až 15 let takové žalostné existence se mu rána někdy zanítí a žluč pak nepřetržitě vytéká ven. Když medvěd přestane být výnosný nebo onemocní a léčení by bylo příliš složité, nechá se v kleci, kde vyhladoví a zemře…

V posledních letech zájem o medvědí žluč stoupá a kvůli tomu popsaným způsobem živoří na 9 000 medvědů, kteří dají žluč za 450 miliónů dolarů ročně. Toto svědectví získala organizace WSPA.

Něco takového, chce se říct, je snad přece jen alespoň v demokratické Evropě nemyslitelé díky veřejnému mínění… Přesto: Nic netušící milovník tradiční čínské medicíny si v poklidné demokratické Evropě či Spojených státech koupí přírodní lék…

Mnoho léčitelů ale už znalosti tohoto pozadí má a léky obsahující medvědí žluč nepředepisuje. Podle zjištění Společnosti pro zvířata se v České republice výrobky obsahující medvědí žluč neprodávají. Jsou u nás registrovány pouze přípravky obsahující odpovídající synteticky vyrobenou kyselinu ursodeoxycholovou.

Hana Kolářová (odborné konzultace: Ing. Romana Šonková, Mgr. Lubomíra Chlumská, Mgr. Veronika Kinasová, Nadace na ochranu zvířat Praha)

Základ tohoto textu vznikl v červenci 2004 a vyšel v časopisu pro ekogramotnost Bedrník 4/2004, v němž je toho ke čtení na toto téma mnohem víc (vydává jej SSEV Pavučina ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy a etiky Rýchory - SEVER).