časosběr  obsah   rejstřík


tarsan: v roce 1990 jsem toto logo navrhl a dodal na 2. sjezd SZ, kde více hlasů získal čtyřlístek
Bezmasost u zelených
„Podporuje Strana zelených vegetariánství?“ zeptal se v roce 2006 vegetarian.cz člena Strany Zelených, inženýra Davida Bartůška.

Ano. Rozhodnutí stát se vegetariánem je samozřejmě individuální a naše strana je nechce nikomu vnucovat. Uvítáme však rozhodnutí každého jednotlivce i jen snížit spotřebu masa na úroveň bezpečnou pro jeho zdraví.

A správně rozvržená vegetariánská strava je zdravá, nutričně vyvážená a zdravotně přínosná v prevenci i v léčbě různých onemocnění. Dnešní úroveň příjmu masa jednoznačně souvisí s nárůstem degenerativních chorob: srdečně-cévních, rakoviny, cukrovky, ledvinových chorob a dalších.

Většina „Zelených" nejsou vegetariáni, podobně jako většina společnosti. Vegetariánství se věnujeme proto, že podporujeme zrovnoprávňování znevýhodňovaných menšin, ale i proto, že ve prospěch vegetariánství hovoří i četné etické, ekologické, ekonomické a zdravotní argumenty.

Vegetarian.cz: Chcete omezit utrpení hospodářských zvířat a podpořit ekologické zemědělství?
Ing. David Bartůšek: Ano. Chceme zavedení přísnějších norem pro chov hospodářských zvířat a výrazné zlepšení jejich životních podmínek. Chceme, aby státní dotační politika výši dotací odměřovala podle způsobu zacházení s chovanými zvířaty. Takto zvýšené ceny masa budou lépe odrážet jeho skutečnou hodnotu a povedou ke snížení jeho spotřeby a tím i k ozdravění stravovacích návyků velké části společnosti.

Převzato s laskavým svolením redakce z vegetarian.cz, webu ČSVV = České společnosti pro výživu a vegetariánství.