časosběr  obsah   rejstřík


Svět je barevný III
v úterý 21. ledna v zátoce u města Taidži v Japonsku zahájili rybáři každoroční lov delfínů.

Přes sílící mezinárodní odpor k této odporné tradici, mají letos tamní rybáři v plánu pozabíjet asi 250 jedinců. V předchozích letech to však bývalo 8x tolik.

Nejdříve delfíny naženou do zátoky. 50 z nich vyberou k prodeji do akvárií a vodních parků – za každého z nich utrží 200 000 dolarů (4 milióny Kč).

Zbývající potom pobijí na maso. Většina Japonců sice pokrmy z delfínů odmítá, avšak v Taidži a dalších rybářských městech je tomu naopak.

Podle zprávy ČTK Japonci znovu v zátoce u Taidži loví delfíny.

P. S. Obšírněji se k události vyjádřil Český rozhlas článkem I přes kritiku Západu pokračují Japonci v každoročním lovu delfínů.

Černobíle (či, tentokrát, rudě) nevnímám celou záležitost i díky úvahám Ivana Breziny Vraždící delfíni (v ekolistu). Neberu od něj zdaleka vše (třeba: to, jací delfíny jsou, a to zdaleka nejen podle Breziny, přece nemůže nijak ospravedlňovat tamní počínání člověka). Nicméně jeho úvahy mi jsou podnětné, i dle mého jsme (my, Západ) vůči Japoncům (Jihokorejcům, Číňanům, ...) pokrytečtí, když jim vytýkáme kytovce (psy, kočky, ...) v jídelníčku.

Zajímavé mi připadají i články Město masakruje delfíny, teď otevře mořský park. Nechutný fígl? (EuroZprávy.cz) a Delfíni vnímají svět podobně jako lidé, tvrdí vědci (Novinky.cz).