časosběr  obsah   rejstřík


Jít příkladem
Chceme-li se pro ostatní stát vzorem, proč nezkusit využít rad psychologů.

Buďme ohleduplní
Všímavost a takt se staly vzácností. Mládež dřepí v busech na zadku, zatímco důchodce o berlích křečovitě svírá madlo. A maminky s kočárkem ať si na schodech poradí jak chtějí. Obraťme stav ve svůj prospěch a nabídněme ostatním, čeho se jim nedostává.

Stůjme si za svým
Buďme sami sebou a stůjme si za svými názory i navzdory tomu, že tím ostatní trochu nakrkneme. Lidé, měnící svá stanoviska jako se mění aprílové počasí (nejen proto, aby si šplhli), jsou vnímáni coby nespolehliví slaboši. Chceme-li, aby druzí naše názory uznávali, musíme projevit stálost.

Nevychloubejme se
Sebechvála smrdí. Trpíme-li nutkavou potřebou dávat své dobré skutky hlasitě najevo, raději je nedělejme. Být druhým nápomocen by mělo být samozřejmostí. Ocenit nás mohou jen ostatní, na což můžeme nanejvýš trpělivě čekat (raději ani to ne).

Ctěme soukromí
A to nejen v zaměstnání, ale i doma. Navíc, pouze důvěryhodnému člověku se lze se vším svěřit, bez obav, že se za pár minut prostřednictvím sociální sítě údaje o nás dozví stovka jeho „přátel“. Lidévrby právě proto obecně patří mezi oblíbence.

Pomáhejme
Nepatříme-li mezi ty, kteří třou bídu s nouzí, zvažme, zda by nestálo za to přispět nějakým obnosem těm, kteří jsou na tom o poznání hůře než my. Postiženým našincům, dětem v Africe, tygrům na Sumatře, kytovcům u Japonska, ledním medvědům v Arktidě, prasnicím v EU. Přispívat lze jednorázově, anebo trvalým příkazem.

Zdokonalujme se
Pracovat na sobě, snažit se být schopnějším, moudřejším, celkově lepším člověkem může být pro lidi v našem okolí silným podnětem. Místo odpoledního či večerního nicnedělání se raději zapišme na lekce, kurzy a tréninky. Se zdravou zvědavostí se ponořme do dobrodružství samostudia.

Podělme se
Jestli jsme doteď měli nutkání občas si něco nakřečkovat pouze pro sebe, už na tento zlozvyk rychle zapomeňme. Dostaneme-li bonboniéru, nabídněme hned ostatním, nebo ještě lépe, při příležitosti svého svátku či narozenin upečme spolupracovníkům koláč.

Recyklujme
I taková zdánlivá maličkost má, vedle onoho přímého, značný význam. Také důsledné třídění odpadu od nás mohou ostatní okoukat. Procházka k barevným kontejnerům nám nijak neublíží, prospějeme životnímu prostředí a sousedé si nás budou více vážit.

VLASTA 9/2014, strana 32