časosběr  obsah   rejstřík


Dva úspěchy
Největší asijské papírny přestaly kácet indonéské pralesy a EU k 11. březnu končí s kosmetikou zkoušenou na zvířatech.

Grýnpýsákům se po třech letech soustavného nátlaku (i nepřímého = přes odběratele) podařilo přimět společnost "Asia Pulp & Paper" nejen k zastavení kácení deštných pralesů v Indonésii, ale dokonce k přijetí „Politiky ochrany pralesa“, která (bude-li naplněna) předznamenává obecně konec dlouhodobého ničení tamních deštných pralesů. Podrobněji na webu greenpeace.org. Kdokoliv z nás se múže na prokazatelně účinné záchraně ostatních pralesů podílet příspěvkem (pravidelným či jednorázovým).

Úspěšně byla dovršena také mnohaletá kampaň ECEAE za ukončení testování kosmetiky na zvířatech v Evropské unii. 11. března tohoto roku totiž začne v EU platit zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech. ECEAE, čili Evropská koalice za ukončení pokusů na zvířatech, je u nás zastoupena organizací Svoboda zvířat.

Barbora Bartušková Večlová, koordinátorka kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech ve Svobodě zvířat, vysvětluje: „ECEAE vedla v Evropě kampaň za ukončení testování kosmetiky na zvířatech a bojovala proti všem odkladům zákazu dlouhých 23 let. Jsme proto velmi rádi, že se nám zákazu konečně podařilo dosáhnout.“ Tisková zpráva a dopady zákazu podrobněji, včetně vysvětlení pokračování významu HCS (Humánního kosmetickéko standardu). Pochopitelně, i činnosti této organizace lze pomoci penězi.