časosběr  obsah   rejstřík


Otevřený dopis
Aleně Žákovské i Evě Tiché, která s ní vedla rozhovor, otištěný pod názvem „Běh na 100 km: Nejhorší byl první závod“ na stranách 8 až 12 v magazínu OnaDnes č. 28 ze 14. července 2014.

Alena Žákovská prodělala lymskou boreliózu. Na otázku Evy Tiché „Nikdy se nepřišlo na to, co nemoc způsobilo?“, odpověděla: „Zřejmě za to mohl můj životní styl. Byl začátek devadesátých let, začaly k nám přicházet informace ze Západu a ze mě se na čtyři roky stala vegetariánka. Problém byl, že se sice říkalo, že nejíst maso je zdravé, ale nikdo nedodal, jak chybějící bílkoviny v těle nahradit. V té době jsem hodně trénovala, běhala jsem a moje tělo to nezvládalo. Imunitně jsem se naprosto zničila. Když sportujete, váš metabolismus je rychlejší než u člověka, který se nijak moc nehýbe. Látky potřebné pro fungování těla jsem vyčerpala a to ovlivnilo imunitu.“ (Sám jsem ztučnil kvůli viz níže.)

Eva Tichá část předchozí odpovědi v (i pro člověka jen zběžně listujícího časopisem nepřehlédnutelné) upoutávce na článek, vložené do zhruba půlky rozhovoru, hůlkovým písmem shrnula: KOMBINACI TVRDÉHO TRÉNINKU, BĚHU A VEGETARIÁNSTVÍ MOJE TĚLO NEZVLÁDALO. IMUNITNĚ JSEM SE NAPROSTO ZNIČILA. (Copak si nejen zběžně listující asi tak řekne? Vegetariánství ničí imunitu!)

Alena Žákovská je mistryní Česka na trati dlouhé 100 km. Povoláním je vědec a (po vzoru mnoha skalních vědců) provádí výzkumy i na sobě samé. Spolu s kolegy například zjistili, že její ultrasportování poškozuje játra i svaly, vznikají záněty v těle, celkově se oslabuje imunitní systém (když běžela posledně, dostala za dva tři dny angínu).

I já bych rád Aleně Žákovské položil otázku, a to: „Jaká je pravděpodobnost, že byste lymskou boreliózou onemocněla, i kdybyste maso z jídelníčku nevyřadila?“

A protože se jedná o otázku řečnickou (jako bych slyšel Miloše Zemana), sám si odpovím: „Velice, převelice vysoká.“

A to je důvod, proč Alenu Žákovskou (potažmo i Evu Tichou) podezírám ze zaujatosti vůči vegetariánství (povšimněte si prosím i faktu, že se najde vědec, který dá spíše na to, co „se říká a nedodává“, místo toho, aby si nastudoval již zpřístupněné zahraniční prameny).
 

P. S. Nedávno mi přišlo: 7 (ve skutečnosti 8) sportovců bez masa, nikoliv však na těle (jsou mezi nimi i dva železní muži, kteří dokončili pět triatlonů během jediného týdne a žena, která zaběhla maratón na všech kontinentech - a též na severním pólu, a to v novém světovém rekordu...).