časosběr  obsah   rejstřík


Vánoce bez násilí
jsou jedním z cílů občanského sdružení „Otevři oči“. K jejich snahám se může připojit kdokoliv.

Jako každý rok, i letos uspořádáme odezvy na pouliční prodej kaprů, při nichž se budeme snažit upozorňovat na utrpení, které ryby prožívají (i na rozpor mezi mírumilovným „poselstvím Vánoc“ a krvavými výjevy na stáncích prodejců).

V Praze budeme organizovat několik akcí. Máte-li zájem se do přípravy či průběhu akcí zapojit, zveme vás na plánovací schůzku, kde probereme podobu a termíny akcí. Počet a rozsah akcí, které uspořádáme, závisí zcela na tom, kolik nás bude, proto chcete-li se zapojit, určitě na schůzku doražte, ať víme, s kolika lidmi můžeme počítat.

Termíny schůzky jsou dva: středa 5. prosinec a pátek 7. prosinec, pokaždé od 19 h v restauraci Loving Hut v Truhlářské ulici (pokud se Vám nehodí ani jeden z termínů, ozvěte se). Na schůzce bude zároveň možné vyzvednout si letáky a samolepky k vánoční kampani, za jejichž šíření budeme velmi rádi.

Nejste-li z Prahy a máte zájem se k vánočnímu prodeji kaprů také vyjádřit, nabízíme Vám naše letáky (v pédéefku) a samolepky. Jsme také připraveni poradit s přípravou akce, případně Vás spojit s někým z Vašeho okolí, kdo by se s Vámi akcí chopil.

Pro inspiraci uvádíme tipy na akce, které pořádáme v Praze a máme s nimi dobré zkušenosti. Jednou z nich je „prodej vánočních psů“. Přirovnáním k asijským trhům se psy a kočkami, kde jsou na ulicích zvířata nabízena a zabíjena obdobně jako kapři na našich ulicích před Vánocemi, se snažíme oslovit kolemjdoucí a nabídnout jim téma k zamyšlení. Na stánku máme bohaté rekvizity – pult s „masem“, ceník „psího masa“, řeznické zástěry apod. Samozřejmě, že nepoužíváme maso, nýbrž seitan obarvený potravinářským barvivem (viz fotky). Další možnou akcí jsou např. demonstrace před káděmi s kapry, rozdávání letáků, promítání vánočních videí (můžeme zapůjčit).

Chcete-li zaslat naše vánoční letáky a samolepky, určitě nám napište (info@otevrioci.cz, připište počet kusů). Letáky zasíláme i k šíření ve školách, knihovnách, po přátelích, ve zdravé výživě...

Těšíme se na setkání s Vámi na schůzkách, či aspoň na Vaše mejly, a doufáme, že se nám společně podaří vytvořit smysluplné akce na úrovni. Neváhejte se prosím ozvat s jakýmkoli dotazem či nápadem.

S pozdravem za Otevři oči,
Bára

Vánoce bez násilí (web)
Válka se zvířaty (film)