časosběr  obsah   rejstřík


Nejlepší přítel člověka
Nejméně náročný (na péči, na výdaje a ekologicky), nejvěrnější a nejvděčnější domácí mazlíček i pro alergiky je tu (a byl už dávno před námi).

V jednom americkém baru se jednoho dne roku 1975 snažil jistý Gary Dahl přesvědčit svého kamaráda, že nejlepším domácím zvířátkem je kámen.

Nemusíte ho krmit, venčit, nekouše, je snadno omyvatelný, nesmrdí a tak dále (nelze ho ani týrat, natož utýrat).

Gary svůj barový nápad za střízliva dotáhl do konce a začal prodávat obyčejné šutry v krabici s dírami, aby mohly dýchat, a slámou, aby je netlačilo. Ještě přibalil návod s náměty na hry, které lze kámen velmi snadno naučit, a s postupem výcviku, aby šutr plnil povely jako sedni!, lehni!, či hlídej!

Zájem na trhu postupně opadl, ale to už měl Gary prodáno na jeden a půl miliónu šutrů - takže na nich slušně zbohatl.

V současnosti Gary pracuje v reklamě, ale je poměrně těžké jej vyhledat a spojit se s ním. Zapírá se, protože se našli zákazníci, kteří Garyho žalovali, že ať se snaží, jak snaží, jejich šutr nedělá nic, vůbec nic.

Za osm dolarů, u nás za pětistovku, se prodává obměna původního šutru s názvem USB Pet Rock. Stejně jako původní verze miluje (navždy a přesevše) svého páníčka, neodmlouvá, neokusuje nábytek a vůbec se chová ohleduplně k životnímu prostředí i návštěvám. Navíc je ale slučitelná se všemi stávajícími počítačovými soustavami.

Několik mírně pozměněných odstavců z článku „Nejzbytečnější předmět na světě (a ve vaší domácnosti)“ Lenky Treglové, otištěném na stranách 14 až 17 časopisu OnaDnes z 30. prosince 2013.