časosběr  obsah   rejstřík


Hluboká ekostopa psa II
Míru zátěže planety armádou domácích mazlíčků nastudovala Renata Placková,
vydala SEDMÁ GENERACE 5/2013
.

Prakticky v každé české (a samozřejmě nejen české) domácnosti najdete psa nebo kočku a často také pestrý výběr jiných zvířat chovaných „bez užitku“, čistě jen pro potěšení majitelů. Jsou více či méně hýčkána, opečovávána, milována a krmena, což samozřejmě něco stojí: jen v Evropě se ročně spotřebuje osm milionů tun krmiva a za potřeby a služby související s chovem domácích mazlíčků se utratí 24 miliard eur. A jak vypadá ekostopa chlupatých, opeřených či šupinatých končetin?

Napadlo by vás někdy, že chov domácích zvířátek nemusí být až tak „eko“, jak by se navenek zdálo? Pak vězte, že pokud vlastníte psa, v přepočtu na ekostopu jste na tom stejně, jako byste ročně ujeli 20 000 km terénním autem. Kočka je poněkud šetrnější: její spotřebu lze přirovnat k úspornému vozidlu.

Toto a další podobná neobvyklá srovnání vedla Brendu a Roberta Valeovy k napsání provokativní knížky Time to Eat The Dog? The Real Guide to Sustainable Living (Je čas sníst psa? Průvodce udržitelným životem). Autoři přitom dospěli k názoru, že neobyčejná obliba domácích zvířat chovaných pro potěšení v každém bytě není příliš slučitelná s trvale udržitelným životem.

Celý článek „Navrhuju sníst psy“ na webu SEDMé GENERACE. Převzato s laskavým svolením redakce.

Hluboká ekostopa psa (předchozí článek)