časosběr  obsah   rejstřík


Srnoseč
Příhoda myslivce, schopného se zamyslet a vlastnícího srdce.

Pomalu jsem došel k posedu, pod kterým se v menším údolí rozprostírala posekaná louka, ne velká, čítajíce asi tak dva a půl hektaru. Vysoká tráva ležela v dlouhých řadách jako na nějaké přehlídce. Cestou jsem potkal velký a rychlý traktor s masivní závěsnou sekačkou, což napovídalo, že louku posekal těsně před mým příchodem. Jako vždy nám myslivcům nedal majitel polností vědět, že se bude sekat. Chvíli jsem seděl, když na posekanou louku vyšla z trnek vedle mladá srnka, je červen, čas mláďat, a já tušil, co se bude dít, ale netušil, jak smutné to bude.

Srna chodila sem a tam mezi řádky a volala jemným pískáním srnče, to se jí však neozývalo. Trvalo asi čtvrt hodiny, než ho našla. Tělíčko leželo v jednom z pruhů trávy, kde ho zastihla dlouhá nemilosrdná kosa sekačky, nemělo žádnou šanci přežít. Srna k němu došla, chvíli ho očuchávala a snažila se ho čumákem postavit na nohy. Přitom opět pískala, ale tentokráte byl v jejím hlase jasně poznat smutek a obrovská bolest, protože zjistila, že její nejmilejší už nežije, že ho ta velká burácivá věc, co po louce jezdila a kosila právě onu trávu, v níž si srnče schovala, strašlivě zahubila. Její hvězdičku, její malou holčičku, její první v životě.

Slézal jsem z posedu a měl oči plné slz a hlavu plnou myšlenek - o tom, jak si my nárokujeme nadvládu nad lesy, poli, loukami a zapomínáme na to, že nám vlastně nepatří, že jsou tu tvorové, kteří na ní mají mnohem větší nárok než my, protože je to jejich domov, který obývají po tisíce let.

Právě na loukách teď rodí většina srn svá mláďata a má je tam skryté před dravci, žel zrovna v době senosečí. Srnče neuskočí a neuteče, před sekačkou se ve vysoké trávě pudově přikrčí a čeká až nebezpečí pomine. Jak to dopadne, je zřejmé. Stávající sekačky a traktory jsou navíc mnohem rychlejší a se širším záběrem pokosu, než stroje, které louky a pole brázdily před dvaceti lety. Sám jsem byl svědkem kosení většího vojtěškové pole, kde bylo posekáno sedmnáct srnčat.

Petr Slaba (z fejzbůku; zkráceno a mírně upraveno)
 

P. S. Protipól, žel asi běžnější zástupce cechu + foto (na obou stránkách srolujte níž).