časosběr  obsah   rejstřík


Pod kůží II
Faberův román patří mezi 1001 knih, které musíme přečíst, než zemřeme.

První román Michela Fabera sleduje život a práci své hlavní ženské postavy, Isserley, která projíždí Skotskou vysočinou ve své staré corolle a hledá dobře stavěné a svalnaté stopaře.

Prozradit účel, proč něco takového podniká, by zcela zničilo vyznění textu, jehož strhující síla spočívá především ve skvělém načasování, kdy v ten správný čas přicházejí jak úchvatné popisy, tak lstivé klamy, udržování napětí i děsuplná odhalení.

Úplně postačí říci, že čtení tohoto románu vás přinutí čelit skutečnosti, že hranice mezi lidmi a zvířaty se dá z různých důvodů snadno smazat, a donutí vás zamyslet se nad podivnou morálkou naší společnosti, jež se nepozastavuje nad porážením zvířat a spotřebou masa v nehorázném rozsahu.

Autorovi se navíc podařilo tyto úvahy rozvinout na ploše strhujícího a zcela jedinečného příběhu, který nelze nikam jednoznačně zařadit - nese prvky thrilleru, science-fiction, a zároveň se jedná o lyricky laděný příběh o člověku, který se snaží v dnešním světě najít alespoň nějaký smysl.

Román je navíc protkán neuvěřitelně působivými popisy krajiny. Dech beroucí krása přírody je pro Isserley jakýmsi vyrovnáním jejího jinak velmi těžkého života i zaměstnání. Isserley musela přinést nesmírnou oběť a podstoupit neskutečnou bolest, aby vůbec mohla přírodu takto obdivovat.

A právě v tom spočívá nesmírná moc Faberova románu: s téměř hmatatelně bolavou touhou probouzí ve čtenáři postupně vnímavost k půvabům okolního světa a pochopení té výsady, že v něm můžeme žít.

Sarah Dillonová, „1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete“ (recenze na straně 896; encyklopedii uspořádal Paul Boxall, česky vydalo Nakladatelství Plus).
 


V éšopech.
 

P. S. Co Dillonová ve prospěch čtenáře tají, prozradil jsem už v listopadu 2011, když jsem zde vypsal úryvky z románu (i z doslovu). O románu jsem se dozvěděl ze zmínky Miloně Čepelky (z Divadla Járy Cimrmana) v rozhovoru pro nějaký časopis.

Loni na festivalu v Benátkách měl premiéru stejnojmenný britský film, v němž si zahrál i Kryštof Hádek. Isserley v něm ztvárnila Scarlett Johanssonová. Snad zákonité zploštění scénáře oproti předloze není větší, než bylo třeba. Upoutávka na Fandíme Filmu.