časosběr  obsah   rejstřík


Rybníky
jsou zakalené a protipřírodní, protože jsme je předělali na velkochovy kaprů.

„Průhlednost vody ve většině rybníků nepřesahuje v létě 20 centimetrů, zatímco publikované údaje z 50. let dokládají průměrnou průhlednost vyšší než 150 centimetrů,“ říká Petr Musil z pražské fakulty životního prostředí.

Koupáníchtivé vypudil z rybníků tučný kapří byznys. Kvůli rybám jsou oblíbená přírodní koupaliště bahnitá a zakalená, voda v nich je nevábně zelená a často zaneřáděná zbytky zrní nebo jiného krmení.

Kapři vyžírají plankton, živící se řasami. Vodní řasy tak ve vodě zůstávají a způsobují její zelený zákal. Ryby kalí vodu i tím, že ryjí u dna. Důsledkem je devastace populací žab a čolků, jejichž zárodky kapři žerou. Obojživelníků v rybnících proto dramaticky ubývá. Výrazně se snižuje i počet vodních ptáků, například kachen, potápek, lysek či racků, kteří v bahnité vodě svou kořist neuvidí. Je to ekologická katastrofa, shrnují stav přírodovědci.

Koupání ve znečištěné vodě je navíc zdraví nebezpečné. Rybáři totiž vodu vápní a sypou do ní umělá hnojiva či kravskou mrvu, aby řasy lépe rostly. Řasy pak mohou vyvolávat i alergické reakce.

Útržky z článku Vladimíra Ševely Rybníky jsou špinavé a zakalené. Může za to byznys s kapry
(z 6. srpna 2013) na webu iDNES.cz.