časosběr  obsah   rejstřík


Říše strachu
je název asi nejpozoruhodnějšího románu od Michaela Crichtona, který se proslavil Jurským parkem.

Michael Crichton vystudoval medicínu, ale povolání lékaře se nikdy nevěnoval. Jako první a zatím jediný člověk v dějinách stál současně (roku 1994) za nejprodávanější knihou, nejnavštěvovanějším filmem a nejsledovanějším televizním seriálem. Jeho knih se již prodalo přes 200 miliónů výtisků (v 38 jazycích). Pokaždé vycházel z vědeckých zdrojů, doložitelných údajů, čímž dosáhl vysoké míry uvěřitelnosti svých sci-fi.

V mládí jsem od Krajtna (ne, nevyslovuje se Krištn) četl „Kmen Andromeda“ (později viděl i film; kniha mi připadá nesrovnatelně lepší). „Jurský park“ jsem viděl až v televizi. Nedávno jsem si přes net koupil jeho právě slevněné romány „Kořist“, „Příští“, „Pirátskou odyseu“ a „Říši strachu“, která mě nadchla.

Ani ne vlastním napínavým dějem, ale informacemi a především úvahami kolem nich. Ty se mi jeví podnětné obecně, tedy ne pouze v nosném tématu knihy - otázce celosvětového oteplování. Na podněty nejhustší je závěr příběhu (návrh užitečné životněprostřeďové organizace) s následující poznámkou autora (shrnující v bodech jeho názory nejen na oteplování) a dodatkem (Proč je zpolitizovaná věda nebezpečná).

K zakoupení v éšopu Knižního klubu za 49 korun místo původních 329!

Další zajímavé čtení o (ne-)oteplování:
Globální oteplování
Nepříjemná pravda
Nepříjemná pravda?
Velký podvod s globálním oteplováním
Globální oteplování přináší více… totiž méně válek