časosběr  obsah  rejstřík


Ererer
Kdybychom ušetřili na množství (masa, mléka) a připlatili na jakkosti (biomasa, biomléka),
nemuseli bychom kvůli pohledu na kravky povalující se na louce cestovat až třeba do Jeseníků.
 

RRR, rozepsaně Replace, Reduce, Refine. Nahrazuj, omezuj, zjemňuj. Koncept tří er se stal povinnou součástí pokusů na zvířatech v Evropské unii. Vědci teď musejí před každým výzkumem v první řadě zvážit, zda je při něm vůbec nutné zvířata použít, jestli by nestačilo použít třeba buněčné kultury. Pokud se (prozatím) bez zvířat neobejdou, mají co nejvíce omezit jejich počet. A přístup ke každému jedinci při pokusu, ale i před ním a po něm, se od nich očekává jako od dětského lékaře.

Není to přímočaré osvobození zvířat, nějaká revoluce. Je to reforma, která by však mohla zbytečné zlo potlačit účinněji a trvaleji, než jakýkoliv druh uskutečnitelné revoluce. Zvlášť v souladu s dalšími reformami a pákami. A taky si říkám, proč tříerkový postup nevyužít i mimo laboratoře?

Spousta lidí se už tímhle směrem, většinou nejspíš nevědomky, vydala. Jak sami pro sebe, tak coby vzor pro druhé. Například neprosazují vegetariánství, natož veganství. Snaží se přimět ostatní ke zcela prostému rozboru následků (ojediněle i příčin) jejich nadměrné spotřeby masa (případně i mléka a vajec). Tato metoda má totiž mnohem větší šanci na úspěch. Ať už je tím úspěchem lepší zdraví lidí, anebo méně zvířat ve velkovýkrmnách.
 

Robert Suchánek, 3. 8. 2014

P. S. Důsledně vzato, co se týče našeho jídelníčku, stačí první er.