časosběr  obsah   rejstřík


Zachraň Zemi hned zrána
Dave S. Reay z University of Edinburgh spočítal emisní hodnotu našich návyků a každodenně užívaných předmětů a potravin.

Šálek kávy od vypěstování, dopravu až po uvaření vytvoří 125g CO2. Za rok 6 káv denně vyjde pro jedince nastejno jako jeho cesta letadlem z Londýna do Říma. Stejného výsledku se dobere už se čtyřmi kafíčky s mlékem denně - v něm jsou zahrnuty i emise metanu vypšoukaného skotem.

Větším příspěvkem do oteplování planety je nedojídání. V Británii se ročně vyhodí 6,7 miliónů tun potravin (v ceně 10 miliard liber), což představuje 15 miliónů tun zbytečně uvolněného CO2 - a to není započítán metan z rozkladu jídla na skládce. V USA jde do koše dokonce bezmála třetina nakoupených potravin (za 48 miliard dolarů).

Na řadě je hygiena. Jen jedna z pěti ruliček toaletního papíru na evropském trhu nese označení 100% recyklovaný papír. V USA je to ještě 10x méně. Na jednu tunu recyklovaného papíru se přitom ušetří až 2 tuny CO2.

Plýtvá se i oblečením. Roku 2005 se ho na světě utkalo a ušilo asi 60 miliónů tun a celou třetinu v Evropě vyhazujeme předčasně. V Británii + USA se z vyřazeného prádla jen čtvrtina dostane do second-handů. Přitom každý kilogram opakovaně použitého oblečení ze 100% bavlny ušetří 32,5kg CO2!

Zbytečně moc pereme. Pokud jsme si navykli hodit do koše na špinavé prádlo tričko či košili hned po prvním nošení, 92,5% prádla jde do pračky naprosto zbytečně, a to jak z hygienického, tak z estetického hlediska.

Jeden prací a sušící cyklus přispěje do atmosféry dvěma kilogramy oxidu uhličitého. Už dříve vydaná studie „Život blůzičky“ uvádí, že 80% emisí CO2 v životě bavlněné blůzky pochází z jejího praní.

Podobné výpočty jsou u amerických vědců zřejmě oblíbené - Alex Wissner-Gross, fyzik z Harvardovy univerzity spočetl, že při hledání na Googlu (na stolním počítači) se do vzduchu uvolní asi 7 gramů CO2. Rozhořely se vášnivé diskuze a server techcrunch.com doplnil, že vytištění jediné knihy „uvolní“ 2,5kg CO2 a že vznik jediného hamburgeru přinese 3,6kg tohoto plynu.

Převzato z časopisu Svět (leden 2010, strana 38) s laskavým svolením redakce.