časosběr  obsah   rejstřík


Raf!
Děti do dvanácti let představují celou polovinu psem pokousaných lidí. A s nejhoršími následky.

2/5 všech dětí do dvanácti let byly psem pokousány. Nejčastěji naštěstí malým plemenem. 4/5 všech útoků pocházejí od psa, jehož majitelem je příbuzný či známý. Ročně psi pokoušou přibližně 4 700 000 lidí (u nás nyní mírně nad 1 000, před desetiletím to bylo 2x tolik). Od jednoho do dalšího smrtelného napadení člověka psem uplyne průměrně necelých 10 dní (9,6).

Nejnebezpečnější psí plemena (dle Americké asociace veterinárních lékařů):

 1. pitbul
 2. rotvajler
 3. německý ovčák
 4. husky
 5. aljašský malamut
 6. dobrman
 7. čau-čau
 8. kanárská doga
 9. boxer
 10. dalmatin

(Zločinci dávají přednost nejnebezpečnějším plemenům.)

Základní pravidla předcházení pokousání psem (žel, čím menší dítě, tím menší smysl jej do nich vůbec zasvěcovat...):

 • Žádného psa nedráždi, i kdyby byl za plotem či na řetězu. Takový zážitek si zapamatuje a při další podobné situaci (to již bez plotu či řetězu) může zaútočit.
 • Měj se zvlášť na pozoru při styku s nemocnými, raněnými či starými psy. Mohou být slepí a hluší a tedy citliví na dotek.
 • Pokud kolem výhružně vyhlížejícího, vrčícího nebo vyděšeného psa musíš projít, zachovej klid. Nedávej najevo strach, nekřič, vyvaruj se nečekaných a prudkých pohybů a neschovávej ruce za zády. Dívej se poněkud stranou, nikdy ne do jeho očí, přímý pohled jej dráždí. Couvej od něj pryč, neobracej se k němu zády, mluv klidným hlasem (hodný pejsek, neboj, jdi domů, nic ti neudělám...). Dívej se na zem, čímž mu naznačuješ svoji podřízenost. Přijde-li k tobě, nech se očichat.
 • Pokud pes zaútočil a ty nemáš šanci se bránit, směruj se k němu bokem až zády, přikrč se, záda ohni, ruce přitiskni k tělu a schovej je do klína. To sníží sílu útoku a závažnost zranění. Srazí-li tě pes na zem, sviň se do klubíčka, chraň si pažemi hlavu (lokty směruj ke kolenům, sepnutými dlaněmi si chraň temeno hlavy a zápěstími uši). Nehýbej se, zůstaň v klidu, dokud nedorazí pomoc či dokud tě pes neopustí.

A základní pravidla ošetření i při sebemenším poranění psem:

 • Ránu co nejdříve vyčisti (dezinfekčním prostředkem; účinná je i mýdlová voda).
 • I s drobnými ranami (zejména škrábnutí zuby) navštiv lékaře, pes mohl být nakažen vzteklinou - pátrej po jeho původu. Po napadení psem je jeho majitel povinen zajistit vyšetření psa veterinárním lékařem. Pokud tak neučiní, ohlaš to policii či příslušné veterinární správě.

Ivo Podskalský, časopis Květy 25/2013, strany 18 a 19.

P. S. Viníkem není pes, ale člověk. To my jsme „vyšlechtili“ a namnožili všechna plemena. To mnozí z nás si neměli psa pořizovat, protože ho nedokáží vychovat a nést za něj odpovědnost.