časosběr  obsah   rejstřík


Domečky pro tvorečky VII
Ptačí budky lidé původně vyvěšovali, aby si ptáčaty zpestřili jídelníček.

Podle toho, kdo má budku obsadit, se musím rozhodnout pro sýkorník, rehkovník, červenkovník, vrabcovník, šoupálkovník, skorcovník, střízlíkovník, uhelníčkovník, špačník, kosovník, rorýsovník či jiný ník.

Následující zásady píši pro sýkorník:

  • Přibližné vnější rozměry, šířka x výška x hloubka, jsou 20 x 28 x 20 cenťáků (vnitřní rozměr podlahy aspoň 15 x 15). Průměr vletového otvoru je 2,8 až 3,5 cm (sýkor je víc druhů - menší, větší).
  • Vletový otvor raději orámuji kroužkem z plechu či houževnatého plastu (viz dole). Jinak je velmi pravděpodobné, že si jej strakapoud či jiný zoban zvětší a budku obsadí.
  • Do podlahy vyvrtám nejméně 4 díry (průměru 5 až 8 mm). Čelní stěnu nebo střechu připevním vruty, abych mohl budku každoročně (brzy z jara) čistit. Šikovně vyřešené sundávání čela je na fotce dole.
  • Odnímací dělám nejčastěji stříšku (a to bez použití vrutů). Zespodu k ní přibiju destičku, která do budky zaleze (tedy o vnitřním půdorysném profilu). Nahoře bočních stěn budky (uprostřed, asi cenťák od kraje) vyvrtám po jedné dírce (asi 3 mm průměru). Těmi pak do spodního prkýnka stříšky naťukám hřebíky, které nechám necelý cenťák trčet ven (abych je zjara lehce vytáhl štípačkami, případně kombinačkami.
  • Budku pověsím nejlépe 2 až 5 metrů od země. Osvědčilo se mi prosté zavěšení pomocí (zhruba) vodorovného kuláče (či hranolu), dlouhého asi 3/4 metru. Ten přichytím ještě před sestavením budky k její zadní stěně (7 až 9 cáků od vrchu) jediným tlustším delším hřeb(ík)em, který projde skrz - zahnu jej). Kuláč je otáčivý, čímž si usnadním svislé zavěšení budky. Tento způsob zavěšení mi připadá nejšetrnější vůči stromu a budka se snadno sundává (kvůli čištění). Jsem proti zabíjení hřebíků do živého stromu, omotávání drátem (který do stromu zaroste) a podobným způsobům zavěšení budek.

Weby pro vážnější zájemce:
prochov.com (zásady)
prochov.com (druhy)
Pomáhám přírodě
Zdravá zahrada
Lesy ČR (Semenářský závod Týniště nad Orlicí)
ečlovíček
Zelená domácnost


Snadno odmímatelné čelo: obrtlík stočím dolů, čelo vysunu k sobě a dolu
(nahoře čelo sedí v zádlabu do stříšky).