časosběr  obsah   rejstřík


Psi a kočky vegetariány?
Řečnicky se ptá Jana Značková v SCIENCE 9/2008 (v článku „Přežili by kočky a psi jako vegetariáni?“).

O něčem takovém jistě uvažuje přesvědčený vegetarián, který by rád, aby jeho domácí mazlíček sdílel jeho filozofii. Co se psů týče, ti by se bez masa v nejhorším případě ještě i obešli. Kdo se bez něj však neobejde, jsou kočky. Kočky maso potřebují. Nebo alespoň něco, čím by se dalo kompenzovat. Řeč je třeba o aminokyselině taurinu, která v rostlinné stravě chybí, a vitaminu A.

Psi dokážou vitamin A vyrobit z karotenoidů, jež zkonzumují spolu s něčím rostlinným, ale kočky jej získávají jen z masa zvířat. Kočky jsou rovněž citlivé na nedostatek aminokyseliny argininu, kvůli němuž také potřebují ve své stravě dostatek masa. Ze psa zkrátka vegetariána uděláte, i když by blahem zrovna nevrněl, avšak kočka by vám dříve či později pošla.

VTM živě

Martin Hyťha (ve své semininární práci):

Veganství u psů? Mnoho chovatelů psů má pozitivní zkušenosti s aplikováním rostlinné výživy na své čtyřnohé přátele. Nelze samozřejmě stanovit ideální složení rostlinné potravy pro všechny psy - konzistenci konkrétní stravy pro psa je třeba přizpůsobit jeho individualitě. Velmi dobrých výsledků je dosahováno potravou složenou především z rýže, obilných vloček (pšeničných, ovesných...), naklíčené čočky, ovoce, pšeničných stonků, sóji a zeleniny. S vegetariánstvím psů od štěněcího věku v podstatě nejsou problémy, hůře se adaptují starší psi, ale postupným upravováním poměrných částí živočišné a rostlinné složky potravy je možné změnit i stravovací návyky staršího psa. Chovatelé uvádějí zmizení typického nepříjemného psího zápachu po přechodu na rostlinnou stravu.

Veganství u koček? U koček je situace komplikovanější než u psů proto, že potřebují některé látky, které se vyskytují pouze v mase. Ve Švýcarsku existuje vyráběná krmná směs Vegecat, které obsahuje tyto látky - ne z masa, ale uměle vyrobené. Strava konzistenčně identická s rostlinnou stravou pro psy s adicí příslušných umělých suplementů by měla být dostatečná pro zdraví domácích koček.

P. S. Jeden můj známý z Olomouce má bobtejlici, která - čistě sama od sebe - maso prostě nežere...