časosběr  obsah   rejstřík


Proces
fyzik a filozof Martin Balluch až tak bojuje proti týrání zvířat, že nebere ohled na sebe sama.

V roce 1980 začal pracovat pro neziskové organizace, poté přijal místo pedagogického a výzkumného asistenta na univerzitě v Cambridge v Anglii. Do Vídně se vrátil v devadesátých letech a stojí v čele Sdružení proti zvířecím továrnám (VGT, Verein gegen Tierfabriken).

Balluchovým hlavním zájmem je vymýšlet konfrontační, ale vysoce účinné kampaně, které by zvýšili povědomí o průmyslovém zemědělství. Přitom Balluch opakovaně odsuzuje použití násilí a podporuje pragmatický přístup ohledně aktivit usilujících o zlepšení zákonů, týkajících se práv zvířat.

Ozbrojená maskovaná komanda rozráží dveře do bytů, vyhání mladé lidi z postelí a pistolemi jim míří na hlavy. Policisté hází počítače na zem, přehrabují postele a skříně, přičemž je sledují vystrašené děti. To nejsou scény z války v Iráku, ale z policejní razie v Rakousku v roce 2008.

Aktivisté byli obviněni podle § 278a, zákona určeného k boji proti organizovanému zločinu. Poté, co byli obviněni z utvoření zločinecké organizace, pouhé podezření z poškozování cizího majetku bylo dostatečným důvodem k uvěznění deseti z nich.

Dva roky stálého dohledu, tříměsíční vazba v přípravném řízení a zabavení různých materiálů policejními komandy nepřineslo očekávané důkazy. Vše, co zůstalo, je jenom vágní obvinění: „...obžalovaný byl nějakým jiným způsobem aktivní ve zločinecké organizaci tím, že zpřístupnil různé informace, znalosti, atd. k použití pro spáchání trestních činů.“

Co se událo, se snaží objasnit rakouský dokumentární film Proces (DER PROCESS, 2012, 112 min, německy s anglickými titulky). Osobní portréty pěti členů uznávaných rakouských a německých lidskoprávních organizací a organizací bojujících za práva zvířat v tomto filmu ukazují, jak si chystají obhajobu, jak jednají v průběhu soudního řízení i jak se vypořádávají s možností, že budou muset ve vězení strávit ještě delší dobu, jelikož čelí trestu odnětí svobody až na pět let. Film rovněž ukazuje, jak přední politici a lidskoprávní odborníci reagují na trestní řízení, které se stává stále více kafkovským.

Film (německy, s anglickými titulky) promítne v pátek 23. srpna ve 20:30 pražské kino Světozor. Poté bude následovat diskuze (anglicky) s hlavním protagonistou filmu Martinem Balluchem.

A den na to, v sobotu, proběhne (anglicky) od 12. do 17. hodiny v Centru Člověka v tísni (Vodičkova 37) seminář Martina Ballucha “Effective tools for social and environmental change. Tools of peaceful activism.” (kvůli omezenému počtu míst je nutno se anglicky předem přihlásit na mejladresu ewa@iynf.org). Mezinárodní mladí přátelé přírody (IYNF).

Další čtivo:
Jiří Hájíček (30. 11. 2011 na RESPEKT.CZ): Martin Balluch o občanské neposlušnosti
Kolektiv pro zvířata (5. 5. 2011): Konec prvního dějství procesu s ochránci zvířat v Rakousku
Roman Rogner (16. 11. 2010, v Deníku Referendum): Rakouská ostuda
Angela Rogner (13. 6. 2008 na BLOG.RESPEKT.CZ): O právech lidí a zvířat