časosběr  obsah   rejstřík


Dežaví
Zlepšení podmínek prasnic se do cesty staví překážky, známé ze zavádění nových klecí pro „nosnice“.

Mezinárodní organizace pro ochranu hospodářských zvířat „Soucítění v zemědělství světa“ (Compassion in World Farming = CIWF) se při zavádění nových předpisů v EU, týkajících se ustájení prasnic, snaží zabránit opakování vývoje při předchozím zavádění „obohacených klecí pro nosnice“.

Zákaz používání holých klecí pro prasnice má nabýt účinnosti 1. ledna 2013, ale některé státy se ozývají, že na jeho dodržení nejsou připraveny. Požadují výjimku, prodloužení lhůty. Tento zákon, zakazující používání prasečích kójí, byl přitom přijat už v roce 2001, „chovatelé“ tedy měli na změnu více než 10 let!

Vypsáním tří kolonek (křestní jméno, příjmení a mejlová adresa) dole na stránce CIWF se můžeš i Ty připojit k projektu PIG, který se snaží organizace zastupující „chovatele“ prasnic (ve státech, požadujících zmíněnou výjimku) přimět k přehodnocení svého postoje k potřebným změnám (podrobněji na soucitně.cz).

Děkujeme,
Jaromíra Horáková, Společnost pro zvířata

spolecnostprozvirata.cz

P. S. Mimochodem, od Společnosti pro zvířata jsem obdržel ještě jednu prosbu: sbírá prostředky na sledování přepravy zvířat po silnicích. Zatím se jim podařilo získat přibližně 8 000 korun, potřebují ale nejméně 30 000 Kč. Chtějí pořídit důkazy a záznamy, které by pak pomohly zastavit týrání zvířat dlouhými převozy na jatka. Pěněžitou částkou lze přispět přes jejich formulář.

Společnost pro zvířata přepravu již monitorovala - před více jak sedmi lety. Před přijetím nařízení 1/2005 (v rámci ČR , z ČR na Balkán, přeprava telat z Polska, zacházení se zvířaty na jatkách v ČR) se účastnila mezinárodní kampaně za jeho přijetí, včetně mnoha aktivit před sídly institucí EU v Bruselu (nařízení bylo přijato, avšak s mnoha kompromisy) a kampaně za ukončení dotování vývozu hovězího dobytka mimo EU (podařilo se). Je nutno pokračovat, dokud nebude zavedeno omezení doby převozu zvířat, nejlépe nanejvýš na 8 hodin.