časosběr  obsah   rejstřík


Potomci XI
Úvod z recenze Míly Zemanové Palánové na film „Projekt Příroda“ Davida Bonda; SEDMÁ GENERACE 3/2014.

Dovolili byste svému dítěti pusinkovat žábu? Nebo vylézt v parku na vysoký strom? Že by se takovou věc bálo nebo štítilo dělat? Britský režisér a producent David Bond by vám nejspíš vysvětlil, že možná někde děláte chybu. Děti by totiž moc rády šplhaly do výšek nebo zkoumaly různé špinavé bahenní tvory. Jsme to my, kdo si vzal do hlavy, že tyto věci jsou nebezpečné a nehygienické, a proto je od nich držíme dál. K jejich i naší škodě.

A co o tom ví nějaký režisér? David Bond není obyčejný režisér. Je marketingovým ředitelem samotné Přírody. Jeho úkolem je přesvědčit zákazníky — tedy děti a jejich rodiče — že produkt značky Příroda je tím nejlepším a cenově nejvýhodnějším na volnočasovém a wellnes trhu.

Vše začalo v okamžiku, kdy si uvědomil, že jeho předškolní děti prakticky nechodí ven. Místo toho si doma hrají s hračkami, anebo hůř — koukají na televizi a „paří“ na počítači či tabletu. Podle jeho krátkého průzkumu stráví u obrazovek 30 % času, venku pouze 4 %. David si uvědomuje, že dětství jeho potomků pomalu mizí v toku času a je možné, že vůbec nezažijí každodenní dětská dobrodružství, která byla pro něj samotného ještě před pár desetiletími samozřejmostí — lezení po stromech, sbírání ostružin na plotě nebo fotbal s kamarády na plácku mezi domy.

Celá recenze na webu SEDMé GENERACE.
Převzato s laskavým svolením redakce.

 

P. S. Prozradím, co Míla píše v závěru své recenze: Sám David při dovršení svého dokumentu zjistí, že především on sám by měl učinit to, k čemu ve svém projektu (jak se ukáže, s fiaskem) vyzývá - všeho nechat a jít s dětmi ven. Poněvadž to jsou ty obyčejné každodenní krůčky, které mohou doopravdy a trvale něco změnit. Takže, fakt, sbalme děcka a vyfičme do lesa!

Project Wild Thing, Echo24.cz a ČSFD.cz.