časosběr  obsah   rejstřík


Zastavme je, než vůbec začnou
Po dvouleté přestávce se islandští velrybáři chystají na lov plejtváků malých. Do 1. června můžeme poslat důležitý mejl.

I přes nedávné prohlášení Asociace islandského cestovního ruchu, odsuzující rozhodnutí k obnovení lovu velryb, hodlají tamní velrybáři ulovit 200 jedinců kvůli jejich ploutvím, které by odkoupil japonský trh.

Tento obchod na úkor ohroženého druhu opět narůstá (v minulém století téměř zanikl) navzdory směrnicím, které vydali členové kabinetu prezidenta Baracka Obamy a jejichž cílem je konec komerčního lovu velryb.

Způsobem lovu je harpunování, zvíře neumírá přímo na následky zásahu harpunou, ale vyčerpáním z toho, jak na laně harpuny vleče celou loď. Smrt je to nepopsatelně trýznivá a krutá.

Pokud mají mít snahy zastavit islandský komerční lov velryb nějakou šanci, musí americké ministerstvo vnitra jednat a zavést obchodní sankce proti odpovědným osobám.

Mejlem vyzýváme americkou ministryni vnitra Sally Jewellovou k přijetí okamžitých opatření ke skoncování mezinárodního obchodu s masem a výrobky z velryb.