časosběr  obsah   rejstřík


Oblečená neoblečená
Herečku-aktivistku Pamelu Anderson zpovídala Elisabeth Braw z Metro World News (deník metro, 23. dubna 2010, strana 14). Převzato s laskavým svolením vydavatele. Zkráceno.

Byla jste tváří kampaně „Radši půjdu nahá, než abych si vzala kožich“. Protestovala byste nahá třeba i na Sibiři, kdyby to prospělo věci?
Jestli by to znamenalo zachránit několik zvířecích kůží obnažením té mé, tak bych protestovala nahá kdekoli. Třeba i na Sibiři...

Ví se o vás, že jste vegetariánka a pracujete pro organizaci PETA (People for the Ethical Treatment of Animals). Jak často se svlékáte, abyste upozornila na práva zvířat?
Udělala jsem několik „nahých“ reklamních kampaní, abych upozornila na to, jak zdraví a sexy můžete být, když nejíte maso nebo se neoblékáte do koženého oblečení. Ale také dělám pro organizaci PETA mnohem víc práce oblečená, lobbuji třeba u velkých firem a politiků.

Aktivně jste se zapojila do kampaně proti společnosti Kentucky Fried Chicken a také proti lovu tuleňů. Jsou na tom teď tato zvířata lépe?
Spolupráce s organizací PETA vedla v kanadském KFC k nabídce vegetariánského „kuřecího“ sendviče. Také jsme je přesvědčili, aby nakupovali kuřata zabíjená za přísnějších podmínek - pro kuřata příznivějších. Samozřejmě prvoplánově chceme lidi přesvědčit, aby se stali vegetariány, ale pracujeme také na odstranění nejhorších krutostí.

Se kterými zvířaty se dnes zachází nejhůře?
Nejhůř jsou na tom kuřata. Od chvíle, kdy se narodí, jsou cpána jídlem, aby co nejrychleji ztloustla. Což vede k tomu, že jejich kosti nejsou na takovou váhu připraveny, a ona pak trpí bolestivou artritidou. Jsou také zabíjena ohavným způsobem. Sekají se jim nohy a křídla, zaživa jsou spařována v odpeřovacích nádobách. Pracujeme na tom, abychom ten postup učinili přinejmenším méně trýznivým, než je teď.

Kdy a proč jste se stala vegetariánkou?
Můj otec chodíval na lov. Jednou jsem narazila na krvácejícího jelena, kterého střelil, jak visí za nohy. Bylo to pro mne natolik šokující, že jsem si pomyslela: Když nesnesu pohled na mrtvé zvíře, tak proč bych ho měla jíst?

A nejlepší důvod, proč se stát vegetariánem?
Na světě je tolik násilí, které nemůžeme ovlivnit. Vegetariánství je dobrý způsob, jak krveprolití omezit.