časosběr  obsah   rejstřík


Napajcováno
Po úvodním odhalení dopadů na kuřáka a poté pasivního kouření, přichází odhalení třetí.

Kouření patří mezi zlozvyky, které výrazně ohrožují zdraví. A to jak samotných kuřáků, tak žel i nekuřáků, o to víc, o co déle (častěji) se v zakouřeném prostředí nacházejí - jsou tak vystaveni pasivnímu kouření neboli kouření z druhé ruky.

Věda však zcela nedávno objevila ještě „kouření z třetí ruky”, které může být i mnohem nebezpečnější než předchozí dvě.

Samotný vyfukovaný kouř obsahuje až přes čtyři tisíce různých sloučenin, které se šíří vzduchem i dlouho poté, kdy člověk dokouřil. Postupně se usazují na stěnách, nábytku a veškerém dalším vybavení domácnosti.

Tyto látky (i za přispění vlhka, tepla a světla) chemicky reagují s dalšími znečišťujícími látkami v okolí, čímž se vytvářejí zcela nové sloučeniny - většinou velmi nebezpečné. To vše se pak usazuje různě po bytě, a to i na věcech, které se nacházejí v jiné místnosti, kde se třeba vůbec nekouří.

Doktor Bo Hang z Lawrence Berkeley National Laboratory upozorňuje, že nebezpečné sloučeniny mohou přímo ovlivňovat lidskou DNA. Při svém výzkumu u lidí vystavovaných kouři našel prokazatelné stopy sloučenin, které se přímo vážou na chemické látky způsobující rakovinu. Jiné nalezené látky zase mohou způsobovat genetické mutace. Z orgánů nejvíce trpí plíce a játra. Zpomaluje se hojení ran, odolnost těla se celkově oslabuje.

„Dle mého názoru je nejpádnějším důvodem pro všeobecný zákaz kouření, a to i v domácnostech, právě takzvané kouření z třetí ruky. Hlavně proto, že největší rizika vznikají u malých dětí a batolat,” uvedl Hang pro Daily Mail.

Především malé děti totiž berou vše nejen do ruky, ale i do úst, čímž do svého těla přímou cestou dostávají i zmiňované nebezpečné sloučeniny vzniklé během (a po) kouření. U nich jsou pak jednou z příčin neurologických potíží, hyperaktivity a cukrovky druhého typu.

S využitím článku „Dokáže vaše děti zabít i po letech!“ (Ivo Bartík, Květy 7/2014, strany 18 a 19) a zejména článku od „bok“ Škodlivé usazeniny z cigaret ohrožují děti víc než pasivní kouření (Novinky.cz).