časosběr  obsah   rejstřík


Natálie Portmanová
„Raději budu chytrou než filmovou hvězdou,“ prohlásila kdysi. Nakonec je chytrou filmovou hvězdou.

Izraelskému doktorovi a americké umělkyni se narodila v Jeruzalémě roku 1981. Tři roky na to se rodina přestěhovala do USA.

S masem skoncovala v osmi letech - po zážitku na lékařské konferenci, kam doprovázela otce. Byla tam svědkem ukázky lejzrové operace na kuřeti.

Ve svých třinácti se coby Mathilda objevila ve filmu Léon (1994). Velmi známou se stala až díky roli královny Amidaly v trilogii "Star Wars". Během natáčení „Hvězdných válek“ dokončila bakalářské studium psychologie na Harvard University.

První nominaci na Oscara a Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli získala za ztvárnění zranitelné striptérky v mrazivém citovém dramatu „Na dotek“.

V květnu 2008 se stala historicky nejmladší porotkyní na 61. ročníku filmového festivalu v Cannes. V témže roce její režijní debut "Eve" zahájil v pořadí 65. ročník Benátského filmového festivalu.

Výkon ve filmu „Černá labuť“ vynesl Natálii předloni nejen Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli, ale i cenu BAFTA a Oscara (v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli).

Za zmínku jistě stojí i další snímky, na jejichž kvalitě se výrazně podílela: Probuzení v Garden State, Návrat do Cold Mountain, Goyovy přízraky.

Při natáčení filmu "Black swan" (Černá labuť) se Natálie seznámila s francouzským hercem, tanečníkem a choreografem Benjaminem Millepiedem. V prosinci roku 2010 oznámili své zásnuby a těhotenství. Svého prvorozeného syna Alepha Portman-Millepieda porodila v létě 2011.

Během těhotenství se Natálie rozhodla slevit ze svého veganství a byla laktovegetariánkou. Po narození Alepha je opět vegankou.

Letos (první srpnový víkend) měly Natálie a Benjamín veganskou svatbu v Kalifornii; na poměry hvězd střídmou (podrobnosti na webu soucitně.cz).

„Raději se budu umývat v pisoáru, než nosit kožich“, zapózovala pro organizaci PeTA (People for the Ethical Treatment of Animals = Lidé za etické zacházení se zvířaty).