časosběr  obsah   rejstřík
![]()
Na misku vah
pokládá Svoboda zvířat závaží v podobě postoje té-které strany ke zneužívání zvířat.Předčasné volby do poslanecké sněmovny přinášejí mnoho slibů a nadějí, téměř žádná kandidující strana se však nezabývá ochranou zvířat. Výjimku tvoří Strana zelených, která ve svém volebním programu například odmítá pokusy na zvířatech, chce zákaz využívání volně žijících zvířat v cirkusech a slibuje prosazení úplného zákazu chovu tzv. kožešinových zvířat v České republice.
Přístup politických stran k ochraně zvířat monitoruje krátká anketa, se kterou Svoboda zvířat v minulých týdnech oslovila vždy tři lídry dvanácti politických stran z jednotlivých krajů. Celkem bylo osloveno více než tři sta politiků, zpětnou vazbu dostala Svoboda zvířat od sedmdesáti z nich. „Zajímal nás například politický názor na drezúru volně žijících zvířat v cirkusech, testy na zvířatech nebo na přiměřenost trestů za týrání zvířat,“ říká předsedkyně Svobody zvířat Lucie Moravcová.
„Z ODS neodpověděl žádný kandidát, za Úsvit přímé demokracie přišel souhrnný e-mail vyjadřující postoj celé strany. Nejvíce odpovědí a zároveň projevení kladného postoje k ochraně zvířat projevila Strana zelených a Piráti. Naopak nejvíce negativních odpovědí jsme zaznamenali u strany Svobodní,“ dodává Moravcová.
Svoboda zvířat si také nechala udělat analýzu volebních programů, která potvrdila, že většina politických stran se ve svých programech ochranou zvířat vůbec nezabývá – výjimkou je již zmíněná Strana zelených.
Podrobné výsledky ankety a analýzu volebních programů je možné nalézt v dokumentech na konci stránky.
Svoboda zvířat doporučuje vzít při volbách v úvahu i názory kandidátů na ochranu zvířat a vyzývá občany, aby se sami ptali jednotlivých kandidátů na další názory o ochraně zvířat a požadovali zařazení ochrany zvířat do volebních programů.
Rozbory, tabulky, grafy na webu Svobody zvířat.
![]()