časosběr  obsah   rejstřík


O slepičí krůček
Většina evropských zemí vyměnila „nosnicím“ klece. Za krapet větší. A takzvaně obohacené.

Představuji si to tak, že bych byl vězněn s dalšími třemi lidmi na záchodě panelákového bytu. Teď nám věznitelé přidali lavici, matraci a kousek prostoru odbouráním stupaček.

Plocha připadající na jednu „nosnici“ se zvětšila z 550 na 750 cm2. Byla o trošku menší než A4, nyní je jako A4 + zhruba centimetrový pás dokola. Na obrázku je původní plocha znázorněna žlutě vybarveným obdélníkem, formát A4 je červeně a největší obdélník je nová plocha.

Kromě několika litrů prostoru přibylo do klece bidýlko, hnízdo a obrušovadlo drápů. O změnách rozhodla EU, podporovaná řadou evropských organizací na ochranu zvířat. U nás zejména Společností pro zvířata, která zároveň spotřebitele vyzývá, aby dávali přednost biovejcím, či aspoň z neklecových chovů (lépe těm s podestýlkou, hřadováním a výběhem). Nejraději by, samozřejmě, klece úplně zrušila (viz její kampaň „Slepice z klece ven“).

Ne všechny členské státy EU klece vyměnily (jak měly - k 1. lednu 2012). Česko ano, přibližně 4 miliónům „nosnic“, za asi dva a půl miliardy korun. Směrnici nedodrželo 15 členských zemí, včetně Francie, Británie, Polska či Maďarska. Podle odhadu „Čtyř tlapek“ (rakouské organizace za práva zvířat) zůstává v Evropě sto miliónu „nosnic“ ve starších klecích.

Výdaje za nové klece (a za odstranění původních) se promítly do ceny vajec. Státy, které směrnici dodržely, jsou nyní navíc nuceny se bránit dovozu levnějších vajec ze zemí, které klece nevyměnily. Brání se tím, že vajíčka vracejí zpět (z ČR již do Polska a Maďarska).