časosběr  obsah   rejstřík


Před přerodem
se nejen podle egyptologa Miroslava Bártu nachází euroamerická civilizace.

Vývoj civilizace postupuje od rozkvětu přes vrchol po úpadek. Dle mého názoru, který nikomu nevnucuji, jsme na té sestupné trajektorii. Kéž bych se mýlil, hrozně bych si to přál.

Naše civilizace má, podle všeho, skutečně hluboké potíže a nás čeká zásadní přerod. Může to být i kolaps, ale nemusí.

Nicméně ani kolaps není nic záporného, znamená jen, že se soustava velmi zjednoduší. Zjednoduší se život, u jednotlivých členů soustavy se sníží míra blahobytu, což - pokud ta soustava není na vymření - nemusí být nutně nic tak záporného. V okamžiku, kdy se soustava zjednoduší, začínají se vytvářet zárodky soustavy nové.

Jednou z příčin dnešního úpadku je, podle mého názoru, že se všechno zredukovalo na ekonomický příjem a výdaj, což všichni můžeme zažít v každodenním životě.

Rozhodně nejsem zastáncem toho, abychom žili v bídě, ale na druhou stranu jsme vytlačili ze svého života duchovní rozměr. Což je přemýšlení o něčem více, než jsou bankovní výpisy, ceny mobilních telefonů nebo počet filmů, jež si mohu jedním kliknutím na televizi pustit.

Základní potíží je vykořeněnost doby.

Úryvky z rozhovoru Stanislava Drahného s Miroslavem Bártou, Příprava na zkázu, RefleX 1/2014, strany 44 až 47.
 

P. S. Ohlašuje se společenský kolaps (Česká pozice), Muž, který studuje kolapsy civilizací – profesor Miroslav Bárta (National Geographic); tři knihy (Kolaps a regenerace, Civilizace a dějiny, Kolaps neznamená konec).