časosběr  obsah   rejstřík


Dalšímu mučení konec?
Chemosyntetická játra brzy vyloučí zkoušky léků na zvířatech.

Mukund Chorghade, doktor farmacie, šéf vývoje indické společnosti Empiriko Corporation a prezident THINQ Pharma nedávno v USA představil „chemosynthetická játra“ - pod obchodním názvem Biomimiks - coby náhradu za testování nových léků na ptácích, potkanech, myších a ostatních zvířatech zneužívaných pro pokusy.

Dosud vývojáři léčiv mnoho zvířat obětují, aby prověřili byť i malé množství nových potenciálních lékových sloučenin (i v mimořádných úrovních toxicity) - a často ani po tom všem nezískají optimální výsledky.

Biomimiks, vedle ušetření životů statisíců zvířat, urychlí vývoj léků. „Tato chemosyntetická játra jednak vytvářejí totožné metabolity jako živá zvířata, a to za pouhý zlomek času," upozorňuje Chorghade, „jednak poskytují komplexnější metabolický profil, a to v mnohem větším množství pro další testy a analýzy.“

Vynález už prokázal svoji prospěšnost. S pomocí chemosyntetických jater již Chorghadeova výzkumná skupina objevila nevhodnou kombinaci dvou léků běžně společně předepisovaných k léčbě vysokého krevního tlaku a cukrovky druhého typu (jeden významně snižuje účinnost druhého). Lidé starší šedesáti let celkem běžně užívají více léků denně.

Podle sérvru Medical Daily.