časosběr  obsah   rejstřík


Naše tělo maso odmítá
Pro imunitní systém lidského organizmu je pozřené maso škodlivým vetřelcem.

Časopis PNAS (Proceeding of the National Academy of Science), jeden z nejuznávanějších a nejčastěji citovaných odborných zdrojů na světě, uveřejnil v říjnu 2003 studii, jejímž ústředním závěrem je: lidský organismus reaguje na maso jako na cizorodou látku a brání se.

Američtí vědci zjistili, že lidský metabolismus po požití červeného masa (hovězí, vepřové, skopové) přijímá určité, tělu cizí molekuly, a ukládá je do různých tkání. U těchto molekul se jedná o vazbu s glukózou s označením N-Glycolyneuraminacid (Neu5Gc), která se nachází na povrchu membrán buněk. Tato substance se tvoří jen u savců - s výjimkou člověka; náš metabolismus není schopen tuto vazbu s glukózou vyrobit. Zvláště velké množství Neu5Gc se nachází v hovězím mase, vepřovém a skopovém. Tyto molekuly obsahuje v menším množství také mléko.

V krvi testovaných osob se objevila xenoreaktivní antitělíska, která reagovala s novou molekulou Neu5Gc. V jejich těle tedy proběhla obranná reakce proti této molekule. Samotná molekula Neu5Gc byla prokázána nejprve v různých tkáních postižených rakovinou, později i v cévách a sliznicích.

Poté, co se molekulu Neu5Gc podařilo bez potíží přenést z lidských buněk do zkumavky, tři výzkumníci z pracovní skupiny se rozhodli provést sami na sobě pokus. Vypili koncentrát, získaný z vepřového masa. Po zhruba dvou dnech dosáhly koncentrace Neu5Gc v jejich tělech 2-3krát vyšší hodnoty, než před pokusem. V průměru po dalších čtyřech dnech se koncentrace vrátily k normálu.

Tato studie se stala prvním jednoznačným prokázáním předpokladu, že se molekuly z požitého masa ukládají v lidských tkáních a tam vyvolávají reakce imunitního systému - ten považuje molekulu Neu5Gc za škodlivého vetřelce.

Fakt, že náš imunitní systém tvoří proti Neu5Gc xenoreaktivní antitělíska, velmi vážně zpochybňuje obecně rozšířený názor o mase coby přirozené součásti naší stravy.

Vedoucí studie, profesor Ajit Varki, upozornil: „Je pravděpodobné, že příjem molekuly Neu5Gc a následná tvorba antitělísek proti ní přispívá v průběhu života ke vzniku řady nemocí.“

Studie v angličtině a zpráva o ní v češtině (předloha tohoto článku).