časosběr  obsah   rejstřík


S čistým štítem
Straight edge (přímá hrana) je hnutí, které vzniklo roku 1980 ve Spojených státech amerických.

Na západním pobřeží USA toho roku pořádala turné punková skupina "The Teen Idles". Hudebníci byli natolik mladí, že je do jednoho baru (v San Francisku), kde měli hrát, nechtěli vpustit. Do míst, v nichž se naléval alkohol, měli (a nejspíš stále mají) lidé mladší 21 let vstup zakázán.

Naštěstí, majitel baru dostal tehdy spásný nápad, který se ujal obecně. Všem, včetně posluchačů, mladším jedenadvaceti, napsal na hřbety rukou tlustou nesmývatelnou fixou veliké X. Křížek, jakože ne, tomuhle či téhle nenálévat. Iksko se stalo znakem krátce nato vzniklého hnutí. A název pochází ze stejnojmenné skladby tehdejší hardcorepunkové kapely "Minor Threat".

Jaký je současný typický přívrženec strejtedž?

Poslouchá hárdkór, přesněji SEHC, Straight Edge Hard Core. Nepije alkohol, dokonce ani kávu, či pravý čaj. Nekouří. Zřekl se všeho, co obsahuje látky škodící zdraví nebo ovlivňující vnímání. Je vegan, ekologista, pacifista. Odsuzuje rasismus, speciesismus, sexismus i promiskuitu. Staví se za práva menšin, žen, dětí, zvířat, ... Prostě, celkově se snaží žít odpovědně.

Odkazy na netu: