časosběr  obsah   rejstřík


Humánní jatka? II
Svou nevýhodu pro život v lidské společnosti dokázala využít ve prospěch stádových zvířat.

Dnes se v restauracích McDonald´s, KFC či Wendy´s podává maso ze zvířat, která byla poražena na jatkách postavených podle jejího návrhu. Hlavním záměrem bylo, aby u zvířat cestou na porážku nic nevzbuzovalo podezření, že na ně čeká smrt…

„Schody do nebe“, točité stoupání po rampě do hlavní budovy, jsou asi nejznámější ze zavedených úprav od Temple Grandinové. Využila toho, že se krávy přirozeně stáčejí dokola a navíc nemohou vidět, co je na konci rampy. Uvnitř budovy zvířata unáší dopravník umístěný pod jejich břichy a za pár vteřin je zabije střela do mozku. Údajně netrpí stresem a necítí bolest.

Většina jatek a velkochovů dobytka v USA dnes funguje na principech, které navrhla právě tato žena. Jejích zkušeností a poznatků využívají i jinde ve světě.

Temple Grandinová rozumí chování stádových zvířat i díky tomu, že je autistka. Tvrdí, že dokáže posoudit prostředí, v němž zvířata žijí - tak, jako by byla třeba přežvýkavcem. Vidí to, co vidí krávy a vnímá to, co lidé nevnímají.

Pomáhá jí schopnost „myslet v obrazech“, což drtivá většina lidstva neumí. Kvůli tomu ví, jak a proč dokáží silná světla, temné stíny, náhlý a hlasitý povyk, vysoké tóny, sykot vzduchu nebo i kelímek na cestě vyplašit stádo dobytka. Obdobným strachem totiž trpí i autisté. Temple proto cítí se zvířaty a činí to z ní tlumočnici jejich pocitů.

Temple zvířatům rozumí asi lépe než lidem. Už ve svých patnácti (letos jí bylo 66) se toho rozhodla využívat ve prospěch zvířat, jejich „štěstí“.

Úryvky ze článku Ivo Podskalského „Rozumí životu i smrti zvířat“ (Květy 18/2014, strany 24+25).
 

První článek o jatkách podle Temple Grandinové. Obšírněji na animalrights.webz.cz.

P. S. Humánní jatka jsou, důsledně vzato, protimluv. Je jisté, že díky Grandinové trpí námi zneužívaná zvířata méně - jak ve velkověznicích (coby v podstatě političtí vězni našich návyků, chutí a přesvědčení), tak následně na hromadných popravištích. Z jejích zlepšováků může vyplývat dle mého jediná možná zápornost, podmíněná nechápavostí dotyčných: část lidí z těch, kteří přece jen aspoň trochu pochybují o oprávněnosti setrvávání masa (až živočišného vůbec) v naší stravě, si může zlepšováky Grandinové přiložit na tu špatnou misku vah.