časosběr  obsah   rejstřík


Šťastné krávy?
„Dojnice“ by měly být zase divokými kravami, žijícími se svým přirozeným stádem někde v člověkem nenarušené přírodě. Svobodně by měla žít všechna zvířata. Prozatím se můžeme snažit i o drobná vylepšení v rámci stávajících možností.

Evropský komisaři,
na rozdíl od prasat a slepic nemá 23 milionů dojnic v Evropě svoji vlastní směrnici, která by je chránila. Myslím si, že to je nefér, a mám za to, že je nejvyšší čas, abychom našim těžce pracujícím dojnicím ukázali, že je máme rádi. Chtěl(a) bych využít Vašeho vlivu a požádat Vás, abyste navrhl konkrétní směrnici EU, která by je chránila. Kampaň „Podporujeme lepší chovy dojnic“ připravila plné znění návrhu této směrnice a já se domnívám, že byste ho měl zvážit. Návrh si můžete přečíst na adrese HappyCows.eu (anglicky v pédéefku).
Děkuji, ...

Po vypsání obvyklých kolonek na stránce "Happy Cows" můžeš i Ty poslat mejl, který by spolu s těmy, už desetitisíci, dalšími mohl aspoň trochu pomoci více než 300 000 krav u nás a 23 milionům v EU. Naprostá většina jich živoří v naprosto nevyhovujících podmínkách.

  • Až 40 % dojnic bývá v ČR odváženo na jatka již po 3. nebo 4. otelení, to jest ve věku 5 až 6 let (ačkoliv délka jejich přirozeného života je okolo 20 let).
  • Většina z 27 členských zemí EU nemá stanovena žádná konkrétní pravidla, která by se zabývala velférem (= životní pohodou) dojnic.
  • Rozšířené jsou zdravotní problémy, jako je mastitida (zánět vemene), nemoci končetin a kulhání či neplodnost.
  • Častá jsou zranění a nevhodná/nedostatečná výživa, stáje postavené v minulosti způsobem nerespektujícím potřeby dojnic působí nepohodlí a zranění.
  • Chybí možnost pastvy, či dokonce jakéhokoliv pohybu.
  • Pro zájemce podrobněji ze života dnešních dojnic.

Děkujeme,
Jaromíra Horáková, Společnost pro zvířata

P. S. Lživá reklama - jak se vede současným dojnicím, poněkud zkresleně popisují slovenskí poľnohospodári, ktorí sa rozhodli všetky svoje kravičky darovať deťom na adopciu.