časosběr  obsah   rejstřík


Hrací automaty
Na dvojici anketních otázek Dany Braunové na straně 16 „Magazínu Právo“ z 1. března 2014 odpovídal i Karel Nešpor, primář oddělení léčby závislostí Psychiatrické nemocnice Bohnice.

Má stát regulovat hrací automaty (videoloterijní terminály) víc než jiné druhy podnikání?

Zcela bych je zakázal. Každý rozumný stát zakazuje volný prodej dynamitu nebo kulometů a hazard u nás působí větší škody než dynamit a kulomety dohromady. Hazardní automaty úplně zakázali například v Norsku a velmi se jim to osvědčilo.

V Česku provozovatelé hazardu masivně porušují zákon. Nechávají hazardně hrát nezletilé - tito dospívající se nevyučí, častěji berou drogy, páchají trestnou činnost, neplatí daně ani alimenty. To všechno stojí daňového poplatníka spoustu peněz.

Jste pro to, aby obce zavíraly herny v místě svého působení za cenu snížení odvodů do veřejných rozpočtů?

Hazard je pro obce silně nevýhodný: podstatně klesá faktická cena nemovitostí v sousedství hazardu. Málokdo chce bydlet vedle hazardní provozovny a být rušen opilými, zfetovanými a zoufalými hráči. Navíc pak ráno najít vykradené auto.

Zvyšuje se místní kriminalita, narůstá bezdomovectví a další sociální problémy. Horší se zdravotní stav hazardních hráčů i jejich stresu vystavených příbuzných. Mimochodem, na webu drnespor.eu je zdarma ke stažení svépomocná příručka pro patologické hráče a jejich blízké, kdyby někdo ze čtenářů potřeboval.
 

P. S. Karel Nešpor odpovídal též 16. dubna v hajdpárku na ČT24: Jak se zbavit závislosti?