časosběr  obsah   rejstřík


„Bacha, écíga!“
Mají se výrobci papírových cigaret obávat o své živobytí? Co bude rozšíření e-cigaret znamenat pro nás? Asi jak co jak pro koho.

Vynalezená elektronická cigareta nejprve ležela pár desetiletí v šuplíku, než ji oprášili a začali vyrábět Číňané. Údajně aby zabránili nadmíře vajglů v ulicích olympiádu pořádajícího Pekingu.

E-cigareta (nebo-li inhalátor nikotinu) je každopádně obrovskou šancí pro ty každodenní kuřáky, kteří přestat kouřit jistě chtějí, ale nemají dostatečně silnou vůli, aby svou závislost překonali.

Každý, kdo vyměnil cigaretu papírovou za elektronickou, neudělal sice pro své zdraví (a zdraví všech kolem sebe) tolik, jako kdyby přestal kouřit úplně, učinil však krok tímto směrem velký až podstatný.

Oproti papírové (= hořící) cigaretě kuřák e-cigarety nevdechuje dehty a spoustu dalších škodlivých látek, zátěž organismu (ohrožení zdraví) údajně není ani desetinová.

Kromě zdravotních výhod nejsou zanedbatelné ani některé další: cena (zhruba šestinová), nenačichlé oblečení (vlasy, dech), větší svoboda (e-kuřáci jsou trpěni tam, kde kuřáci již nikoliv).

E-cigarety, jako cokoliv nového, s sebou (potenciálně - ale to platí i u kladů) přinesou i zápory.

Obsah nikotinu v některých náplních je zřejme natolik vysoký, aby jeho dávka „při jednom prásknutí si“ mohla překročit dávku v papírové cigaretě. To znamená neblahé následky pro kuřáky, kteří přejdou opačným směrem - od elektronických k papírovým. Týká se to prý zejména kuřáků, kteří místo původních zkusili nové elektronické, ale po čase se k papírovým vrátili. Většina z nich po návratu vykouří denně více cigaret, než předtím (než okusili e-cigaretu).

Pro lidi, kteří nemají vytvořenou závislost na nikotinu (zejména mládež, děti), je, už dnes, zřejmě e-cigareta přístupnější než papírová cigareta. To, myslím, není jednoznačně špatně, protože kdyby mnozí (kdo ví, třeba většina), nemohly zvolit e-cigaretu, sáhli by po papírové. Je to otevřené, stejně jako přechody z jedné na druhou, případně kombinace obou druhů.

Otázkou je také ekostopa novinky v porovnání s klasickými tabákovými výrobky.

Z čeho a jak se získává nikotin do náplní? Co výroba a suroviny pro vlastní „tělo-tužku“ e-cigarety (obsahuje akumulátor)? Kdysi dávno jsem kdesi četl, že vykouřit 300 (papírových) cigaret znamená pokácet strom. Mnoho dřeva se prý spálí při sušení tabákového listí... A/nebo se kvůli tabákovým plantážím kácejí pralesy? A co zkoušení novinky na zvířatech?

Mají-li elektronické cigarety menší či větší dopady na vše živé, než cigarety stávající, které by mohly nahradit, zatím nevím. Mně, člověku, který kouřil 2x v životě, v tomto okamžiku připadá, že e-cigareta celkově přínese rozhodně více dobrého než zlého.

(Mírně související článek J. X. Doležala na webu RefleXu.)