časosběr  obsah   rejstřík


Chlap, tedy maso?
Na svou lásku k masu upozorňují nejčastěji ti, kteří si svou mužností nejsou jisti.

Pojídání masa je spojováno s mužností, silou, plodností, místy ještě dokonce s pocitem nadřazenosti mužů nad ženami. Profesor Hank Rothgerber z Bellarmine University (v Louisville, stát Kentucky) shromáždil či přímo řídil řadu - i dlouholetých - výzkumů, sledujících právě vztah mezi pojídáním masa a vnímáním mužnosti.

Muži, vyjadřující velmi vstřícné postoje k pojídání masa a považující jej za projev mužnosti, současně popírají utrpení zvířat na jatkách. Věří, že tato zvířata jsou zde proto, abychom je jedli. Jsou si také jisti zdravotní prospěšností masa ve stravě člověka - či přinejmenším muže.

Maso mužnost nijak neovlivňuje. Mýtus se opírá pouze o stereotypní představu, která je veřejností (zvláště její konzervativněji založenou částí) podporována a přijímána jako fakt. Lidově řečeno, můžete se cpát masem jako Jindřich VIII. a přitom zůstat zženštilejším než kterýkoliv vegetarián či vegan.

A tak i ve všech tělesně nejnáročnějších povoláních či sportech se (v odpovídajícím poměru) mezi nejlepšími vyskytují muži, v jejichž jídelníčku se již mnoho let - až celoživotně - neobjevilo jakékoliv maso.

„Milovníci masa“ se mýlí i z hlediska zdraví. Pravidelná konzumace masa totiž způsobuje závažná onemocnění, včetně rakoviny (lidé konzumující hodně červeného masa jsou například několikanásobně více ohroženi rakovinou tlustého střeva než ti, jež maso do jídelníčku zařazují jen občas či vůbec).

Why real men eat meat: It makes them feel manly (NBC news),
Men Eating Meat Enhance Their Sense of Manhood, Study Reveals (Softpedia)
Men think eating meat makes them more manly (The Indian EXPRESS)
Muži jedí maso, protože maso je symbolem mužnosti (Odhaleno.cz)
Symbolem mužnosti je stále masožravost (Novinky.cz)