časosběr  obsah   rejstřík


CHERUB: Zvíře
Upoutávka na knihu, která (nejen mladému) čtenáři nabízí i něco více než napětí.

Sourozenci, školáci, se stanou svědky útoku dvojice maskovaných můžů na svoji maminku. Ta pracuje ve výzkumu, kde se provádějí pokusy na zvířatech.

Denně při pokusech přicházejí o život tisíce zvířat. Lidé se k této skutečnosti staví různě. Jedni jsou přesvědčeni, že je to nutné, že pouze tak lze získávat určité zásadní poznatky. Podle druhých, buď lze i tyto poznatky získávat „bez krutosti“, anebo, pokud to nelze, prostě nemáme právo je získavat tímto způsobem. Z řad druhých pocházejí i lidé, schopní udělat cokoliv, aby pokusům zabránili.

James, Lauren a Kyle jsou děti, ale zároveň tajně vycvičení špióni z jednotky CHERUB. Dostali za úkol zjistit co nejvíce údajů o skupině, která i s použitím násilí bojuje proti pokusům na zvířatech.

Svůj úkol splní. Lauren se na základě toho, s čím se během jeho plnění setkají, stane vegetariánkou.

V úvodu napadená a vážně poraněná žena postupem času dospívá k rozhodnutí změnit zaměstnání, na pokusech se již nepodílet. Vlastní utrpení je pro ni podnětem k soucitu s utrpením druhých.

Příběh od spisovatele Roberta Muchamorea je chytře vystavěný, napínavý, místy vtipný. Především však čtenáře přiměje k zamyšlení, zda bychom se přece jen neobešli bez krutosti na zvířatech - a tak i té následné mezi lidmi.

U nás knihu vydalo nakladatelství BB art v roce 2009.