časosběr  obsah  rejstříkČernobílá zločinnost v USA
Marp, autor rozsáhlého článku (z 3. března 2017) na webu BezPolitickéKorektnosti.cz, odkud následující údaje pocházejí, uvádí coby jejich zdroj tu „hlášení FBI“, onde „Ministerstvo spravedlnosti“, ale ponejvíce svůj zdroj neuvádí vůbec. Čísla (ta bez přídomků „více než“) sice jsou bezpochyby zaokrouhlená, údaje na člověka (sečtělého a dění sledujícího) však působí věrohodně:
  • Ač černoši tvoří pouze 12 % obyvatel USA, dopouštějí se 3/5 všech vražd a více než poloviny všech znásilnění a krádeží.
  • Černoši vraždí 13x častěji než běloši, znásilňují či znásilnit se pokoušejí 10x častěji.
  • Násilníci černé pleti si v 54,9 % případů vybírají za oběti bělochy, naopak násilníci bílé pleti si černochy za oběti vybírají jen v 2,4 % případů.
  • U černocha je 56x pravděpodobnější, že napadne bělocha, než naopak.
  • Každý čtvrtý černoch ve věku 20 až 29 let buď sedí ve vězení, anebo je podmínečně propuštěn, či vyšetřován na svobodě.
  • Přibližně polovina mužů černé pleti je za svůj život obviněna z vážného zločinu.

Souvisí zločinnost (přímo úměrně) s chudobou? Přesto, že okres Columbia (autor žel neuvádí, který z osmi) má nejvyšší průměrný roční plat (a po Aljašce druhý nejvyšší příjem na hlavu), nejpřísnější kontrolu zbraní, nejvyšší policejní výdaje na hlavu a nejvíce policejních (+ nápravných) úředníků na hlavu, má nejvyšší podíl uvězněných (vede téměř ve všech druzích zločinu — včetně vraždy, loupeže, těžkého napadení a krádeže auta). Jeho obyvateli jsou z více než 70 % černoši. Oproti tomu Západní Virginie, trpící vleklou chudobou a nejvyšší nezaměstnaností, má zločinnost nejnižší (a nejméně policistů na hlavu). Z více než 96 % je bělošská.