časosběr  obsah   rejstřík


Domečky pro tvorečky V
Veverka se spokojí s ptačí budkou, ale více se jí líbí vlastní bydlení se dvěma vchody.

Zásady kolem veverkovníku:

  • Domnívám se, že když do jednoho ze vchodů strčí hlavu třeba kuna, použije veverka ten druhý jako únikový východ. Vhodnější budou asi otvory v protějších (bočních) stěnách (viz nahoře), než v sousedních (čelní a boční; viz dole). Každopádně je vyřežu co nejdále od sebe, čili jakoby v úhlopříčce.
  • Průměr otvorů je 7 až 8 cm (mohou být i hranaté - pak až do střechy, zhruba 8 až 9 cm vysoké a 5 široké). Přibližné vnější rozměry veverkovníku, šířka x výška x hloubka, jsou 25 x 36 x 20 cenťáků.
  • Veverkovník pověsím na strom do háje, lesa, lesoparku, parku, zahrady, či sadu. Nejlépe do vidlice větví co nejblíže kmenu. Nejméně 6 metrů od země. Osvědčilo se mi prosté zavěšení pomocí (zhruba) vodorovného kuláče (či hranolu), dlouhého 3/4 metru až metr. Ten přichytím ještě před sestavením budky k její zadní stěně (asi 10 cáků od vrchu) jediným tlustším delším hřeb(ík)em, který projde skrz - zahnu jej). Kuláč je otáčivý, čímž si usnadním svislé zavěšení budky. Tento způsob zavěšení mi připadá nejšetrnější vůči stromu a budka se snadno sundává (kvůli čištění). Jsem proti zabíjení hřebíků do živého stromu, omotávání drátem (který do stromu zaroste) a podobným způsobům zavěšení budek.