časosběr  obsah   rejstřík


Domečky pro tvorečky VI
Budku pro sovu musím vystlat. A neudělám chybu, když ji zavěsím do výšky šesti metrů.

Běžně lze v krajině vidět soví budky z umělohmotných barelů (tuším 20litrových) s velkým čtvercovým otvorem (často téměř přes celou horní polovinu čelní stěny). V nejnižších bodech dna mají vyvrtány otvory (průměru půl až cenťák) pro odtok vody (i větrání).

Následující zásady píši pro dřevěné budky dvou velikostí. Menší je prvoplánově pro sýce rousného (či kulíška nejmenšího), větší pro puštíka obecného. Budky obou velikostí může využít také holub doubňák, kavka obecná, veverka (jako skrýš), datel a strakapoud (oba coby nocoviště):

  • Přibližné vnější rozměry pro sýce, šířka x výška x hloubka, jsou 25 x 45 x 25 cenťáků (vnitřní rozměr podlahy 20 x 20). Průměr vletového otvoru je 8 cm.
  • Přibližné vnější rozměry pro puštíka obecného, šířka x výška x hloubka, jsou 35 x 50 x 35 cenťáků (vnitřní rozměr podlahy 30 x 30). Průměr vletového otvoru je 14 cm (12 až 15). Výška budky může být i 60 cm, pro puštíka bělavého dokonce 80 cm.
  • Vletový otvor nemusí být nutně kruhový (viz dole). Podstatné je, aby nejmenší z jeho rozměrů (tj. šířka) aspoň byl pro sýce 8 cm a puštíka 12.
  • Do podlahy vyvrtám nejméně 4 díry (průměru 5 až 8 mm). Čelní stěnu nebo střechu připevním vruty, abych mohl budku každoročně (brzy z jara) čistit a vystlat čerstvými hoblinami (pilinami, slámou, senem či libovolnou směsí předchozích položek). Sova, oproti jiným ptákům, vystýlat neumí.
  • Odnímací dělám nejčastěji stříšku (a to bez použití vrutů). Zespodu k ní přibiju destičku, která do budky zaleze (tedy o vnitřním půdorysném profilu). Nahoře bočních stěn budky (uprostřed, asi cenťák od kraje) vyvrtám po jedné dírce (asi 3 mm průměru). Těmi pak do spodního prkýnka stříšky naťukám hřebíky, které nechám necelý cenťák trčet ven (abych je zjara lehce vytáhl štípačkami, případně kombinačkami.
  • Budku pověsím na strom v lese, háji, lesoparku, parku, sadu či na zahradě. Nejlépe 6 metrů od země (pro menší budku se uvádí 5 až 8, pro větší 4 až 10). Osvědčilo se mi prosté zavěšení pomocí (zhruba) vodorovného kuláče (či hranolu), dlouhého 3/4 metru až metr. Ten přichytím ještě před sestavením budky k její zadní stěně (asi 10 cáků od vrchu) jediným tlustším delším hřeb(ík)em, který projde skrz - zahnu jej). Kuláč je otáčivý, čímž si usnadním svislé zavěšení budky. Tento způsob zavěšení mi připadá nejšetrnější vůči stromu a budka se snadno sundává (kvůli čištění). Jsem proti zabíjení hřebíků do živého stromu, omotávání drátem (který do stromu zaroste) a podobným způsobům zavěšení budek.

Weby pro vážnější zájemce:
Lesy ČR (Semenářský závod Týniště nad Orlicí)
Zdravá zahrada
abc
Pomáhám přírodě (puštikovníky)
Pomáhám přírodě (sýčkovník)
ečlovíček
Zelená domácnost


Poslední možnost je nejjednodušší i tím, že budka nemusí být otvírací (čistím ji vletovým otvorem).