časosběr  obsah   rejstřík


Na Mars
Jestli, tak po vegansku. Maso ani mléčné výrobky totiž není, vzhledem k délce mise, možno uchovat.

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) sice do roku 2030 s letem nepočítá, nicméně se na něj připravuje. Bádání nad jídlem je poměrně levné, výsledky se mohou hodit - nejspíše najdou uplatnění i jinde.

Cesta tam má trvat půl roku. Předpokládá se, že po dobu jednoho a půl roku by odvážlivci na Rudé planetě pobyli. A půl roku by se vraceli zpět na Zemi. Celkem tedy dva a půl roku mimo domov. Balené potraviny (třeba v 2. polovině minulého století pro delší pobyt Evropanů v Africe oblíbené fazolové konzervy) lidské tělo po tak dlouhou dobu již špatně snáší.

Výzkumný tým NASA proto také uvažuje o marsovském skleníku, ve kterém by se astronauti starali o papriky, mrkve a další druhy zeleniny a ovoce. Rostliny by byly pěstovány hydroponicky, tedy v živném roztoku bez půdy, a astronauti by si z nich mohli připravovat vlastní jídla.

Vedoucí výzkumu Maya Cooperová: „Astronauti by se starali o zahrádku a zeleninu a ovoce z živých rostlin by si podle libosti namíchali s ostatními potravinami dopravenými ze Země, jako třeba s ořechy a kořením. Samozřejmě je vybavíme i škálou připravených receptů, neboť pro nás je hlavní zajistit, aby astronauti dostávali správné množství energie, živin a minerálů pro udržení svého zdraví a výkonu po celou dobu trvání mise.“

Obsáhlejší články:
NASA chystá jídelníček pro let k Marsu, vyhoví hlavně vegetariánům na webu Technet (česky).
Vegan astronauts to Mars na webu Business Inquirer (anglicky).