časosběr  obsah  rejstříkLíza Simpsonová
Úryvek z knihy SIMPSONOVY A FILOZOFIE, HOMER MYSLITEL, editoři: William Irwin, Mark T. Conard, Aeon J. Skoble, česky vydalo NAKLADATELSTVÍ XYZ, s. r. o. v roce 2010, přeložil Jan Žlábek

Oddaná plnění svých povinností, jež vyplývají ze soudržných zásad, otevírá Líza stále nové složité otázky. Je správné jíst maso, a působit tak utrpení nevinných zvířat?

V díle „Líza vegetariánkou“ Líza ztotožní plátek jehněčího, který má na talíři, s roztomilým bezbranným jehnětem z dětské zoo. Tuto skutečnost si zobecní a stane se militantní vegetariánkou.

Tím, že zastává soudržné zásady, vyjadřuje ústřední aspekt Kantovy teorie morálky, který po nás požaduje, abychom důkladně zkoumali principy svého chování a odstraňovali případné rozpory.

Pokud je špatné ubližovat bezbrannému zvířeti v zoo, jak by pak mohlo být správné přehlížet zabíjení podobných zvířat pro požitek z jídla? To je jedna z možností, jak chápat Kantovu formulaci kategorického imperativu: „Jednej tak, aby maxima tvé vůle mohla vždy současně platit jako princip obecného zákonodárství.“

V boji za své principy Líza překazí Homerovo grilování. Homer je naštvaný a Líza se cítí vyčleněná z rodiny i společnosti obecně, dokud nenajde útočiště na střešní zahradě Apua, hinduistického vegetariána a majitele obchodu.

Tam pozná komunitu vegetariánů v osobách Paula a Lindy McCartneyových a konečně získá pocit, že její názory někdo uznává. „Kdy si všichni ti blázni uvědomí, že by mohli být zdravější, kdyby se živili ovocem, zeleninou a sýrem?“

Když ale přívětivý Apu odpoví: „Fuj, sýr!“, uvědomí si Líza aroganci svého smyslu pro morální nadřazenost, neboť spatří, že ostatní mají ještě vyšší standardy.

Apu, který nejí sýr, doporučuje snášenlivost.

Následkem této zkušenosti Líza získá jemnější morální porozumění: „Myslím, že jsem byla na spoustu lidí tvrdá. Zvlášť na tátu. Děkuju mockrát.“
 

Z anglického originálu The Simpsons and Philosophy: The D´oh! of Homer (Carus Publishing Company, 2001). Úryvek z knihy se v českém překladu nachází na stranách 233 a 234 (odkud jsem ho opsal s vědomím, že jistě porušuji nějaká autorská práva - za což se aspoň omlouvám).


XYZ Knihy