časosběr  obsah   rejstřík


Milé děti,
zamýšlejte se nad vším zásadním, dokud máte, díky své mladosti, dost času i kuráže.

Většina lidí zvířata miluje. Mnozí z nás mají domácí mazlíčky - kočky, psy, králíky, morčata. Pečlivě se o ně staráme a dáváme pozor, aby neonemocněli nebo nám neutekli.

Ale proč se staráme o zvířata? Proč bychom se o ně měli starat? Možná proto, že zvířata můžou být stejně jako my šťastná nebo smutná, můžou trpět. Třeba moje kočka Molly rozhodně trpí - vždycky bolestivě zamňouká, když jí omylem přišlápnu ocásek. Vždycky je šťastná, když ji nakrmím, a nazlobená, když na to zapomenu.

Jestli můžou zvířata trpět a cítit se šťastná nebo smutná, pak jim rozhodně nemůžeme dělat, co se nám zachce. Musíme myslet na jejich bolest a štěstí a smutek, když se rozhodujeme, jak se k nim budeme chovat.

Ale i když si myslíme, že bychom se o zvířata měli starat, většina z nás si taky myslí, že je správné zvířata zabíjet a jíst je. My lidé vlastně každý rok chováme, zabíjíme a sníme tisíce milionů zvířat. Jíme je hlavně proto, že dobře chutnají.

Ale ne všichni souhlasí s tím, že je to správné. Vlastně spousta lidí si myslí, že je to špatné. Většina z nich jsou vegetariáni - nejedí maso. Někteří jsou vegani - nejedí ani vejce, sýry a nepijí mléko, zkrátka nejedí žádné potraviny, které pocházejí od zvířat.

Jak se můžeme rozhodnout, kdo má pravdu a jestli je správné jíst zvířata? Všichni se shodneme na tom, že je špatné zabíjet a jíst lidi. Ale mnozí z nás si myslí, že je správné jíst jiné tvory. Jestli to tak je, jaký je rozdíl mezi lidmi a jinými tvory, který to ospravedlňuje? Napadá vás nějaký?

Dr. Stephen Law, kapitolka „Je správné jíst zvířata?“ z jeho knihy pro děti mladšího školního věku „Opravdu, opravdu velké otázky o životě, vesmíru a o všem možném“. U nás v překladu Jany Jašové vydalo nakladatelství Fortuna Libri roku 2011.


Kniha k objednání na neoluxor.cz