časosběr  obsah   rejstřík


Na růst už není čas
Úryvky z rozhovoru Alexandera Ače s Davidem Korowiczem; SEDMÁ GENERACE 2/2014.

Rostoucí úroveň složitosti nutí jednotlivce, firmy, úřady, společenské a politické skupiny také k vyšší úrovni složitosti, jinak v pohyblivém prostředí soutěže o zdroje, postavení, účinnost či vliv společensky a hospodářsky nepřežijí.

Člověk přirozeně touží dosáhnout vyšší úrovně pohodlí a bezpečí. Pak si na ně zvykne, postupně se dostavuje nespokojenost a pocit nedostatku a koloběh se vrací na začátek. Řecký filozof Epikúros již před 2400 lety prohlásil: „Nemůžeme-li objektu svého zájmu dosáhnout, zdá se nám cennější než cokoliv jiného. Jakmile je náš, chceme něco dalšího. A tak nás má neuhasitelná žízeň po životě neustále v moci.“

Naše příjmy a náš pohled na svět zmizí v nenávratnu. Je to samozřejmě smutné, ale musíme se naučit to přijmout. Zajímavější a potřebnější část rozpravy se týká toho, jak na tyto změny reagovat. Naučíme se žít s nejistotou a ztrátou? Dokážeme se tvořivě přizpůsobit a vytvářet nová očekávání? Jsme schopni se vzájemně podporovat a jednat v zájmu společného dobra?

Celý rozhovor na webu SEDMé GENERACE.
Převzato s laskavým svolením redakce.