časosběr  obsah   rejstřík


Jíst slušně
Recenze Pavla Huba na knižní novinku Karen Duveové „Jíst slušně“ (Dokořán, 2013).

Knížka německé novinářky a spisovatelky mě velmi zaujala – jak nápadem, tak i zpracováním.

Karen se s Novým rokem 2009 rozhodla podstoupit pokus a na vlastní kůži vyzkoušet jiné způsoby stravování. Žena, která se před pokusem přiznává ke kuřeti na grilu jako svému zamilovanému jídlu, plánovaně přešla během jednoho roku postupně na biovýživu, vegetariánství, veganství a frutariánství.

Jako herec se vcítila do kůže těch, kteří se takto stravují, a stejně jako oni začala přemýšlet a projevovat se na veřejnosti! Na konci ročního pokusu si Karen shrnula své poznatky do několika zásad, které se rozhodla ve svém životě důsledně uplatňovat.

Cítím k autorce obdiv za neobvyklý přístup k otřepanému tématu výživy. Kniha je napsána jako strhující osobní výpověď s překvapivým závěrem a zcela se vymyká literárním stereotypům v této oblasti. Přitom nejde jen o snůšku autorčiných dojmů: Karen konfrontuje tvrzení vědců a lékařů s životní realitou, ukazuje nesnáze těch, kteří „nestandardně“ nakupují, a zachycuje i své názorové střety s lidmi, kteří se pokoušejí přesvědčit ji o své pravdě a navrátit ji k „normálu“. Kniha je psána v ich-formě a obsahuje hodně přímé řeči, takže čtenář se při ní jistě nebude nudit.

Sloučit problematiku výživy a příběh, to je to, co se Karen Duveové podařilo. Opravdu, tleskám!

Další dvě rozsáhlejší recenze:
MB: Přemýšlejme o tom, co jíme. Recenze: Karen Duveová, Jíst slušně. na webu Superrodina.cz
Věra Pospíšilová: Jíst slušně - kniha, které je lepší se vyhnout na webu Studentpoint.cz

Ukázka z úvodu knihy (v pédéefku) na webu eknihovna.cz.

A něco málo o autorce na webu Goethe.de (po srolování skoro metr dolů, posuvníkem 5,5 cm).

K zakoupení v éšopu nakladatelství DOKOŘÁN.