časosběr  obsah   rejstřík


Neber zvíře do úst
aneb „Podala snad Eva Adamovi jelito? Rozhovory o zvířatech a lidech v systému živočišné výroby.“ Pavel Hub, knihovnička.cz, Brno 2012.

„Knihkupectví jsou dnes plná knih, které nikdy nemusely být napsány. Tato - ač z ní sotva bude bestseller - však vzniknout musela,“ říká Hub o své knize.

Sáhnout po této knize jako po lehké humoristické četbě u vody, by byl omyl. Její název by bylo přesnější si vyložit coby „jedenácté přikázání - důležité mravní poučení, jež Bůh zapomněl předat Mojžíšovi na hoře Sinaj“. Čtenáři jsou v ní předkládána k zamyšlení závažná kontroverzní a v médiích málo diskutovaná témata:

Proč dosud držíme miliony zvířat v trýznivých podmínkách velkochovů? Musíme je zabíjet pro svou obživu? Je vegetariánství úchylkou, anebo zodpovědným a láskyplným přístupem ke všem bytostem bez rozdílu? Jaké jsou dopady systému „živočišné výroby“ na člověka, společnost a přírodu? Je český občan lhostejný, krutý, nebo jen málo informovaný? Změnil by se svět k lepšímu a cítili bychom se lépe, kdybychom na zvířata přestali pohlížet jako na chodící řízky, kožichy a deodoranty? Má mít přednost chtíčem prosáklá tradice před láskou k bližnímu? Je evoluce „pána tvorstva“ u konce, nebo má náš druh potenciál se dále vyvíjet?

Obsáhlá kniha je dílem přemýšlivého občana, který se neostýchá vyjádřit hořké pocity absurdity, lítosti i hněvu nad zatvrzelým a samolibým lidským počínáním. Je jeho pokusem nalézt co nejpravděpodobnější a nejúplnější odpovědi na palčivé otázky, a z toho důvodu je koncipována jako sbírka rozhovorů. K uvedeným i jiným tématům se v ní zasvěceně vyslovují dlouholetí ochránci zvířat, stejně jako známí veřejně činní jedinci: sociolog Jan Keller, filosof Vladimír Šiler, religionista Jan Kozák, spisovatelé Jana Štroblová a Antonín Bajaja, katoličtí kněží Marek Orko Vácha a Matúš Kocian, a také odborníci na problematiku vegetariánství Jan Šťastný (právník) a Zbyněk Luňáček (praktický lékař). O zkušenostech sportovce s veganskou výživou zde hovoří několikanásobný mistr světa v thajském boxu Jan Müller.

Publikace je protkána citáty významných světových myslitelů a historických osobností, včetně případných výňatků z literatury. Doplněna je řadou textů informativního i praktického charakteru, například: Vegetariánství v číslech a stanoviska expertů; 21 důvodů proč být vegetariánem; Galerie slavných vegetariánů; Týrání zvířat – zákon, pověřené orgány, informace pro občany; Jak můžeš pomoci zvířatům ty sám; Ochrana zvířat na internetu (seznam webových stránek). Ke knize je navíc přiloženo DVD s tematickými filmy a fotoprezentacemi.

Zuzana, 18. června 2012. Převzato z blogu „Kolektivu pro zvířata“

Kniha k objednání v éšopu knihovnička.cz.