časosběr  obsah   rejstřík


Saila a Karry
Natáčeli a fotili ve 30 prasečácích v rodném Finsku. Záběry zveřejnili. Byli obviněni. A osvobozeni.

Do žádného prasečáku se nevloupali, vždy bylo odemčeno. Nikde nic nepoškodili, o tom, že tam a tam byli, se dotyční „chovatelé“ dozvěděli až z televize, novin či rádia. Záběry zveřejnili v roce 2009 pod hlavičkou své domovské organizace Spravedlnost pro zvířata.

Všech 30 videí lze shlédnout na sikatehtaat.fi/sikalat. A 63 fotek na sikatehtaat.fi/media.

Obviněni nebyli provozovatelé prasečáků za týrání zvířat, ale Saila Kivelä a Karry Hedberg, dva z aktivistů, kteří veřejně přiznali svoji účast na (části) natáčení a focení. Údajně se dopustili „pomluvy s přitěžujícími okolnostmi“ vůči chovatelům a „výtržnosti“.

Teprve až loni byli obvinění zproštěni:

Soud shledal, že cílem obviněných bylo podnítit diskuzi o podmínkách, ve kterých jsou prasata ve Finsku držena. Majíce toto na mysli, natočili materiál, který nebyl vlastníkům prasečáků příjemný.

Nepodařilo se prokázat, že by nahrávky byly jakkoliv zmanipulované. Soud dále shledal, že selektivní používání kamerové techniky nemůže být považováno za něco, co by uvádělo v omyl, či vsugerovávalo nepravdivé informace.

Je nutno brát ohled na svobodu projevu, i když při jejím vykonávání byly prasečáky ukázány v záporném světle.

S použitím článků Aktivisté a aktivistky souzeni finským státem za zveřejnění reality místních prasečáků a Finsko: Saila a Kerry zproštěni obvinění za natáčení v prasečácích na webu Indymedia Česká republika. (Obsah informací na stránkách všech indymedií je volně šiřitelný - copyleft.)