časosběr  obsah   rejstřík


Bella Mia
Ze skutečnosti vycházející film Martina Duby se má v kinech objevit v březnu.

Stádo krav z menšího statku je kvůli podezření na BSE (Nemoc šílených krav) odsouzeno k utracení. Do vozů nakládaná zvířata však vycítí blížící se hrozbu, vzbouří se a utečou. Lidé na ně pořádají hon, ale stádo se pod vedením krávy Belly ukáže být v mnoha ohledech chytré a prozíravé a řadu nástrah prokoukne, zneškodní, nebo jim prostě unikne.

Vzájemným soubojem se na obou stranách vyčerpávají síly i stoupá útočnost. Právě člověk se uchýlí k nízkému a na nic se neohlížejícímu vybíjení, které má už pramálo společného s původní veterinární prevencí. Najdou se však i lidé opačného smýšlení, kteří mají pro krávy na útěku pochopení, sympatizují s nimi a snaží se jim pomoci.

Jde totiž více o boj člověka proti narušení jeho řádu, než o jakékoli přímé ohrožení života člověka zvířetem či ohrožení životů jiných zvířat.

Hrdinky touží po jediném - po svobodném životě v přírodě, v níž jsou ale náhle nuceny se také učit žít a přežít. V přírodě, kde je nikdo nenakrmí, nepodojí, nenadopuje léky; v přírodě, jíž se sami musejí přizpůsobit. Poznávají, co je to hlad, zima, strádání i bolest.

Přebírají lidské rysy a nastavují nám zrcadlo, kam až je a není možné zajít v zahrávání si s přírodou.

S postupujícím časem však v nerovném souboji zůstává jen hlavní hrdinka, vůdčí kráva Bella, která je postavena před závažné rozhodnutí - zachránit si holý život, či se pokusit, přes obrovské riziko, zachránit vlastního potomka.

Obětuje se, morálně vítězí nad námi všemi, pak zůstává jen a jen na přírodě, zda ji nechá těžce raněnou přežít.

Tento baladicky laděný příběh s mimořádným emocionálním nábojem a morálním apelem určitě zaujme nejen svým prostým sdělením, že zde nejsme proto, abychom se stali krutými pány tvorstva, nýbrž proto, abychom se naučili žít v souladu s přírodou a nikomu neubírali právo na svobodu a vlastní život.

(oficiální text distributora - zdroj: ČSFD)

„Je to o pěti kravách, které utečou, když je chtějí odvézt do kafilérky pro podezření na BSE. Krávy žijí v lese a lidská obec se rozdělí na dva tábory. Jedni je chtějí dostat, protože v lese nemají co dělat, a vadí jim nedodržování pravidel. Pak jsou tam lidé, kteří si přejí, aby nebyly chyceny, a vznikají střety,“ líčí děj Martin Duba. Je režisérem i kameramanem filmu, natočeného v půvabné vesničce Roprachtice. Skutečný příběh se odehrál před 15 lety. Duba předal námět Marku Epsteinovi, který napsal scénář.

Podrobněji o natáčení na sérvru České Noviny. Obsah ještě trochu jinak na FDb.cz.