časosběr  obsah   rejstřík


Arktida je ohrožena
nejen globálním oteplováním, ale i těžbou ropy a průmyslovým rybolovem. Odezvou je i épetice GREENPEACE za vyhlášení Arktidy světovou rezervací.

Led trvale pokrývá Severní ledový oceán již více než 800 000 let. V důsledku využívání „špinavé“ energie z fosilních paliv však dochází k obrovskému úbytku ledové plochy. Během krátké doby může v období léta dojít k jejímu úplnému vymizení, poprvé v lidských dějinách.

To by mělo ničivé následky nejen pro tamní lidi, lední medvědy, narvaly, mrože a další druhy, které v oblasti Arktidy žijí - ale i pro veškerý život na Zemi. Led v oblasti severního pólu odráží část slunečního záření zpět do vesmíru, a udržuje tak celou planetu chladnější a stabilizuje klimatické systémy, na kterých jsme závislí.

Začíná ropná horečka v arktických vodách. Shell, BP, Exxon, Gazprom a další společnosti, jež jsou samy spoluzodpovědné za tání Arktidy, se nyní chystají na ubývajícím ledu vydělat. Chtějí zahájit těžbu ropy v nové oblasti, kde se nalézá až 90 miliard barelů ropy. To není z ekonomického pohledu zanedbatelné, nicméně toto množství odpovídá pouze tříleté celosvětové spotřebě.

Z vládních dokumentů vyplývá, že náprava ropné havárie v ledových vodách Arktidy je „téměř nemožná“ a že případný únik, kterému se nevyhneme, by zničil křehké arktické prostředí.

Aby byla těžba v Arktidě vůbec možná, musejí ropné společnosti odtahovat plovoucí ledovce od svých těžbních plošin a rozpouštět plující led teplou vodou, na což používají tlusté hadice.

V případě zahájení těžby by byla ropná havárie v podstatě nevyhnutelná. Není otázkou, zda by k ní došlo, ale pouze kdy. Viděli jsme katastrofální dopady havárie ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. Nedopusťme to samé v Arktidě.

S lovem v Arktidě začínají průmyslové rybářské lodě. Nepočetní místní obyvatelé v této oblasti loví ryby udržitelným způsobem již několik tisíc let. Příchod obřích rybářských společností do arktických vod by znamenal konec udržitelnosti.

Épetici za vyhlášení světové arktické rezervace dosud podepsalo téměř 2,5 miliónu lidí.