časosběr  obsah   rejstřík


Zpečetěný soucit II
Ve 40 městech ve 20 zemích na 5 světadílech se 21. března koná protestní akce s názvem „Všichni jsme 269“ a Praha není výjimkou. Tato akce má oslovit širokou veřejnost, která přehlíží otázky druhového útlaku.

V Praze začíná na Václavském náměstí od 16 hodin. Přítomni budou profesionální tatéři připraveni zvěčnit symbol sounáležitosti všem příchozím, kterým není lhostejný osud tzv. hospodářských, laboratorních a dalších zotročovaných zvířat. Životy těchto tvorů byly člověkem degradovány na pouhá čísla a spotřební zboží.

Dále se promítnou záběry zneužívaných zvířat a organizátoři přednesou záměry celého hnutí. Tetování bude pokračovat od 20. hodiny v nedaleké vinárně „U Sudu“ v prostorech „Kruté metro“.

21. březen je „Mezinárodním dnem za odstranění rasového útlaku“ a také dnem, kdy byl v Dachau dokončen první nacistický koncentrační tábor. Podle hnutí 269 vycházejí principy velkochovů ze stejného pocitu nadřazenosti, jako dříve lidské otrokářství či praktiky nacistického holokaustu.

„Rasovou a pohlavní diskriminaci se již daří postupně eliminovat, ale před tou nejrozšířenější zavíráme oči." říká spoluorganizátorka pražské akce Vratislava Zibová. „Druhová diskriminace je nejkrutější druh útlaku na světě. Je na čase si začít vážit života jako takového a změnit náš přístup k těm, kteří nemluví stejnou řečí, ale bolest cítí stejně, jako my", dodává Petra Šindelářová.

Celá myšlenka 269 vznikla v říjnu 2012 v Izraeli, kde si 3 aktivisté nechali rozžhaveným železem veřejně vypálit číslo 269. Symbol anonymního telete degradovaného na pouhé číslo. Cejchování je v mnoha částech světa, včetně České republiky, běžnou praktikou značení chovných zvířat hned vedle tetování. Akt izraelských aktivistů zvedl celosvětovou vlnu solidarity a byl počátkem kampaně, která si dala za cíl rozšířit povědomí veřejnosti o utrpení zvířat.

Kampaň apeluje na širokou veřejnost, aby přestala být vůči krutým praktikám masného, mléčného a vaječného průmyslu lhostejná a začala pro své potřeby využívat pestrou škálu alternativních způsobů stravování, odívání a používání kosmetických produktů.

Naše společnost maso, mléčné výrobky a vejce prakticky vnímá jako hotové výrobky. Málokdo se skutečně zamyslí nad tím, co každému hotovému výrobku, který leží na pultech, předcházelo. Miliardy zvířat žijí v naprosto nepřirozených podmínkách a jsou drasticky zneužívány pro potřeby daných odvětví. V těchto podmínkách se rodí, žije a umírá nejen skot, drůbež a prasata, ale i takzvaná laboratorní a kožešinová zvířata - všechna chována pro uspokojení lidských rozmarů.

Stránky Izraelců - iniciátorů (269life.com) a český web.
První tetovaní, tele a iniciátoři ve fotogalerii na flikru.
Článek z prosince.